rozkład plastiku

W jaki sposób ograniczyć zużycie plastiku?

Jak wiemy, problemy środowiskowe, powodowane przez jednorazowe tworzywa sztuczne nie pojawiły się z dnia na dzień. Od lat wzywani jesteśmy do ograniczenia używania plastikowych toreb lub butelek, jeśli możemy je zastąpić wielorazowymi alternatywami. Produkty z tworzyw sztucznych powinny być nadal dostępne dla tych, którzy ich potrzebują, ale wielu z nas może z łatwością zmniejszyć ilość używanego plastiku. Jak to zrobić?

Od czego zacząć zmianę na lepsze?

  1. Unikaj pakowanych w plastik warzyw i owoców

Duży problem stanowią pakowane produkty, które z łatwością możemy kupować bez żadnej, dodatkowej osłony. Zamiast kupować szczelnie zamykane pomidory w plastikowych pojemnikach, zdecydujmy się na warzywa na wagę, które możemy zapakować do własnej siatki wielorazowej.

  1. Noś butelkę wielokrotnego użytku

Ilość wyrzucanych dziennie plastikowych butelek po napoju jest zatrważająca. Jest to problem, który w łatwy sposób możemy wyeliminować decydując się na butelkę wielorazowego użytku. To także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy!

  1. Nie sięgaj po plastikową słomkę

Następnym razem, gdy zamówisz napój, zastanów się, czy potrzebujesz słomki. Jeśli jednak picie przez rurkę sprawia Ci przyjemność, nie musi być to słomka z plastiku! Obecnie na rynku możemy znaleźć słomki z wielu ekologicznych materiałów, które nie krzywdzą planety.

  1. Zabieraj ze sobą kawę w termosie

Kawa na mieście to jedna z ulubionych form spędzania czasu wielu z nas i nie jest to o tyle krzywdzące, gdy korzystamy z filiżanek na miejscu. Problem pojawia się, gdy zamawiamy kawę na wynos i otrzymujemy ją w plastikowym kubku, z plastikową pokrywką i mieszamy ją plastikową łyżeczką.

Czy wiesz jak długo rozkłada się butelka wody, z której korzystałeś 15 minut?

Średni okres użytkowania przedmiotów z tworzyw sztucznych wynosi od 12 do 15 minut, a ich zniknięcie z planety może zająć nawet 500 lat! Plastikowe kubki przeżyją nas i przeżyją nasze dzieci, jeśli nie weźmiemy spraw w swoje ręce.

Tak długo rozkłada się Twój plastik:

  • Plastikowa butelka – 500 lat
  • Jednorazowa torebka – 400 lat
  • Słomka – 200 lat
  • Plastikowa szczoteczka do zębów – 500 lat
  • Plastikowe sztućce – 400 lat
  • Plastikowy kubek – 400 lat

Nie jest to wystarczająco dobry powód, by wprowadzić małe zmiany do swojej rutyny? To jednorazowy charakter produktów jest najbardziej szkodliwy dla planety. Im częściej dany produkt jest ponownie używany, tym mniejszy jest jego negatywny wpływ na środowisko. Od teraz priorytetem dla nas powinno stać się wzmocnienie infrastruktury recyklingu i gospodarowania odpadami.