leczenie zębów pod narkozą

Usuwanie i leczenie zębów pod narkozą – co warto wiedzieć

Są takie zabiegi stomatologiczne, które wymagają podania znieczulenia. Dzisiaj coraz powszechniejsze jest korzystanie z tej opcji łagodzenia bólu i dyskomfortu. Dla osób, które wyjątkowo boją się dentysty lub ze względów zdrowotnych mają do tego wskazania, stosuje się znieczulenie ogólne. Narkoza to czasem jedyne rozwiązanie, aby przeprowadzić leczenie. Zobacz, na czym polega i czy jest bezpieczne.

Leczenie zębów pod narkozą – po co?

Większość zabiegów stomatologicznych kojarzy się pacjentom z bólem. Dlatego już na wstępie pytają dentystę o możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Jest to popularna forma łagodzenia bólu, choć nie tak skuteczna jak leczenie zębów pod narkozą https://www.krolewskastomatologia.pl/nasza-oferta/znieczulenie-ogolne-narkoza. Ta opcja jest przeznaczona głównie dla osób o silnym lęku, wręcz paraliżującej fobii, która nie pozwala na podjęcie leczenia czy ekstrakcji zęba.

Możliwość stosowania znieczulenia całkowitego ma na celu rozluźnienie pacjenta, aby był on przygotowany do zabiegu i nie odczuwał w czasie jego trwania żadnego dyskomfortu.

Kto kwalifikuje się do leczenia zębów pod narkozą?

Trzeba mieć na uwadze to, że leczenie zębów pod narkozą nie jest oferowane wszystkim. Choć pacjent może sam, w pełni świadomie zadeklarować chęć skorzystania ze znieczulenia całkowitego, to jednak powinien zrobić to w ostateczności. Kiedy i komu stomatologowie proponują taką możliwość? Dotyczy to zwłaszcza:

  • osób cierpiących na dentofobię,
  • małych dzieci, które nie współpracują z dentystą,
  • osób, które czekają na rozległe zabiegi chirurgiczne, w tym usuwanie nie wyrzniętych jeszcze ósemek,
  • osób cierpiących na choroby psychiczne, w tym upośledzenie umysłowe,
  • innych osób, których stan zdrowia nie pozwala na tradycyjne leczenie ze znieczuleniem miejscowym.

Pamiętać należy o tym, że nikt automatycznie nie jest kwalifikowany do zabiegu. Aby pacjent mógł skorzystać ze znieczulenia całkowitego, musi dostarczyć komplet badań, a także pomyślnie przejść wywiad lekarski. Okazuje się, że jest całkiem sporo wykluczeń, które mogą być przeciwwskazaniami  do skorzystania ze znieczulenia całkowitego. Wtedy też warto rozważyć inne opcje, jak sedacja wziewna (aplikowanie leków uspokajających) lub znieczulenie miejscowe. Są one równie skuteczne w łagodzeniu bólu, jednak sprawiają, że pacjent pozostaje przez cały czas świadomy.

Zaangażowanie anestezjologa do leczenia zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą jest zabiegiem anestezjologicznym, dlatego przy jego wykonywaniu musi asystować dwóch specjalistów – anestezjolog oraz chirurg dentystyczny. Niezbędne jest wcześniejsze wypełnienie przez pacjenta ankiety, w której zadeklaruje informacje o stanie swojego zdrowia czy przyjmowanych lekach. W ten sposób wiadomo, jaką dawkę znieczulenia podać.

Gabinet do wykonywania tego typu zabiegów musi być nowocześnie i kompleksowo wyposażony. Potrzebne są w nim sprzęty do aplikowania znieczulenia, a także kontrolowania funkcji życiowych pacjenta. W czasie trwania narkozy znajduje się on w stanie głębokiego uśpienia, co sprawia, że nie odczuwa żadnego bólu i nie występują u niego odruchy obronne. Wracają one po wybudzenia, dlatego warto zapytać o możliwość przyjmowania leków przeciwbólowych, gdyby zaszła taka konieczność.

Konsultacja stomatologiczna przed i po leczeniu zębów pod narkozą

Przed rozpoczęciem leczenia zębów pod narkozą, jak również po jego zakończeniu warto pozostać pod opieką stomatologa. Na początku dokona on kwalifikacji do zabiegu, ale też opowie o możliwych powikłaniach (choć te występują bardzo rzadko) i skutkach ubocznych (te są częstsze i związane z podaniem znieczulenia ogólnego). Zaliczają się do nich mdłości, kaszel, uczucie słabości i senności, a także krwawienie.

Leczenie zębów pod narkozą to opcja warta rozważenia, jeśli pacjentowi zależy na utrzymaniu maksymalnego komfortu i nie chce on odczuwać bólu podczas leczenia czy ekstrakcji. Nie wszystkie gabinety świadczą taką usługę, dlatego najpierw trzeba znaleźć odpowiedniego stomatologa, a potem przejść pomyślnie kwalifikację do zabiegu.