e-sport

Turnieje e-sportowe

E-sport cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, ba, uważane było za stratę czasu, teraz przynosi dochody rzędu miliardów dolarów rocznie. Nic dziwnego więc, że na fali popularności powstają coraz to nowe turnieje e-sportowe. 

Turnieje gamingowe w 2021

W samym tylko roku 2021 rozegrano przeszło cztery tysiące turniejów e-sportowych. Łączna pula nagród przekroczyła 193 miliony dolarów. Z roku na rok, trend ten się zwiększa, a branża gamingowa wyceniana jest obecnie na 146 mld dolarów. To, co kiedyś było grupkami znajomych spędzającymi wspólnie czas na grach komputerowych, obecnie przypomina profesjonalnie zarządzane kluby sportowe, a transfer graczy pomiędzy ekipami budzi niemniejsze emocje niż w konwencjonalnych sportach. Turnieje gamingowe w 2022 również obfitują w niezwykłe emocje, jednak sezon wciąż trwa więc nie ma sensu, póki co szacować wyników. 

Największe turnieje e-sportowe

Zawody gamingowe przyciągają graczy z całego świata. Oczywiście kryteriów podziału jest bardzo wiele, jednak możemy wymienić kilka z turniejów, które uchodzą za największe:

  • Mistrzostwa świata w League od Legends – przez samych graczy nazywane Worldsami. Początkiem sięgają roku 2011 i nic nie wskazuje na to, by ich popularność miała słabnąć. Rozgrywane są co roku.
  • Intel Extreme Masters – jeden z najpopularniejszych turniejów e-sportowych w Polsce. Co roku organizowane w katowickim spodku ściagają graczy z całego świata. IEM organizowane jest również w Los Angeles, Dubaju, Seulu, Oakland oraz Montréalu.
  • The International – turniej ten również organizowany jest od roku 2011. Bierze w nim udział od 16 do 18 drużyn. Pula nagród w tym turnieju przekracza 30 mln dolarów.

Turniej CS:GO

W Polsce niezwykłym powodzeniem cieszy się gra Counter Strike. To właśnie turniej CS: GO, czyli Major, jest największym turniejem tej gry. Pula nagród zeszłej edycji wynosiła 2 mln dolarów, a sam turniej odbył się w Sztokholmie. Tegoroczny Major rozegrano w Belgii, a dokładniej w Antwerpii. Tegoroczna pula nagród wróciła do swojego nominalnego poziomu, czyli jednego miliona dolarów.

Obstawianie dyscyplin e-sportowych

Nie tylko jakość i ranga wydarzeń branży gamingowych przypomina tradycyjne sporty. Tyczy się to również całej otoczki z nimi związanych. Coraz bardziej popularne staje się obstawianie wyników meczów e-sporotowych. Co prawda wciąż nie wszyscy bukmacherzy posiadają takie wydarzenia w swojej ofercie, jednak wydaje się kwestią czasu, że tak właśnie się stanie.