Towarzystwo przyjaciół Skierniewic - czym się zajmuje?

Towarzystwo przyjaciół Skierniewic – czym się zajmuje?

Wiele gmin oraz miast zakłada swoje organizacje i stowarzyszenia. Mają one na celu zazwyczaj dbanie o kulturę, tradycje i obyczaje danego regionu. Miejsca te tworzą osoby, którym zależy na danym miejscu oraz czują przywiązanie z daną gminą lub miejscowością. Dzisiaj skupimy się na Towarzystwie Przyjaciół Skierniewic – czym zajmuje się to stowarzyszenie?

Parę słów o Skierniewicach

Skierniewice to miasto w województwie łódzkim. Znajduje się między Łodzią a Warszawą. W mieście tym mieszka prawie 50 000 osób. Pierwsze wzmianki o Skierniewicach w literaturze historycznej są z 1359 roku, a już w 1457 roku miasto to otrzymało prawa miejskie, dlatego też w tym roku (2022) obchodzony jest jubileusz 565-lecia nadania praw miejskich. Z ciekawostek podczas rozbioru Polski, Skierniewice trafiły do zaboru Pruskiego, a podczas I wojny światowej w mieście miały miejsce kilkutygodniowe walki. Same Skierniewice początkowo były podbite przez Niemców. Dopiero podczas dalszych bitew zostały przejęte przez Rosjan.

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic – co to za organizacja?

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic działa od blisko 45 lat, bo od 1977 roku. Nie jest to jednak pierwsza organizacja tego typu na tych ziemiach. Wcześniej działało Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic i Okolic (działało w latach 1936-1938). Organizacja ta zajmuje się popularyzowaniem miasta Skierniewice. Działania te przyczyniają się do tego, że w mieście są organizowane wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty czy wizytacje gości specjalnych. Głównym założeniem Towarzystwa Przyjaciół Skierniewice jest utrzymywanie tradycji kulturalnych, regionalnych czy historycznych. Samo towarzystwo zajmuje się również opieką nad zabytkami w Skierniewicach – dbają o ich renowację i utrzymanie porządku. Jest jeszcze jedna gałąź stowarzyszenia. Towarzystwo Przyjaciół Skierniewice zajmuje się również działalnością wydawniczą związaną z historią miasta.

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic – jakie wydarzenia organizuje?

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewice na co dzień organizuje wiele ciekawych wydarzeń, m.in.:

  • Festiwal kulturalny Polska-Mongolia coraz bliżej w Skierniewicach;
  • Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach;
  • Wernisaż wystawy fotograficznej “Mongolia bliżej”;
  • Warsztaty geologiczne;
  • Wernisaż wystawy fotograficznej “Mamy Skierniewic”;
  • Wystawa “Sentymenty PRL”.
  • Spotkanie Klubu Literackiego SOPEL;
  • Spektakl “Róża w krainie łobuzów” – teatrzyk dla dzieci.