Tokarstwo – czym zajmuje się tokarz?
Tokarstwo to ważna dziedzina zajmująca się obróbką metali, ale także drewna oraz innych tworzyw sztucznych, do czego używa się specjalistycznego sprzętu – tokarki. Do obsługi specjalistycznego sprzętu niezbędne jest przeszkolenie lub posiadanie wykształcenia kierunkowego. Robota nie należy do łatwych, jest specjalistyczna i dość skomplikowana. Znalezienie fachowcy, który zna się na rzeczy wcale nie jest proste. Nazwa pochodzi od toczenia metali, gdyż proces obróbki polega na wprawianiu materiału w ruch obrotowy.
Tokarka – czym jest oraz jakie są jej rodzaje? Remonty tokarek – czy warto?
Tokarka to niezbędny sprzęt tokarza. Dzięki niej może on modyfikować kształty przedmiotów czyli je obrabiać. Stąd pochodzi także druga nazwa, którą stosuje się zamiennie czyli obrabiarki. Ich główną funkcją jest nadawanie przedmiotom nowych właściwości oraz form.
Wysokiej jakości tokarki, które pochodzą od renomowanych producentów służą przez wiele lat, a w przypadku awarii możliwy jest ich remont. Co często okazuje się dużo lepszą decyzją, niż zakup nowego sprzętu, tańszego, o słabszych parametrach. Dobrze przeprowadzone remonty potrafią przedłużyć ich żywotność i sprawić, że będą one niezawodne przez kolejne długie lata. Więcej informacji dostępnych na stronie: https://fasglowno.pl/uslugi/.
Proste tokarki były używane już od kilkudziesięciu lat. Swoistą metamorfozę przeszły, kiedy ich praca została wzbogacona o komputeryzację. Rozwój ten przyczynił się do rewolucji na rynku tokarskim. Obecnie wykorzystuje się je w dużych zakładach przemysłowych, a ich praca jest prawie całkowicie automatyczna. Oczywiście wciąż w użyciu są prostsze urządzenia, które wykorzystuje się do drobniejszych prac, choć i tak ich obsługa dzięki automatyzacji jest prostsza i łatwiejsza. Nowoczesna technologia znacznie skraca czas pracy i ją ułatwia. Nowoczesne urządzenia posiadają komputery, które sterują całym sprzętem, przez co praca jest dużo dokładniejsza. Zadaniem człowieka jest odpowiednie wprowadzenie danych do komputera. To bardzo ważne, gdyż tokarki są bardzo precyzyjnymi maszynami, a nawet najmniejsza rozbieżność może spowodować, że otrzymany materiał nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji.
Rodzaje tokarek
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tokarek, z których każda przeznaczona jest do nieco innego celu. Głównie wyróżnia się:
- tokarki CNC
- tokarki tarczowe – tarczowe poziome i tarczowe pionowe
- tokarki kołowe
- tokarki karuzelowe
- tokarki rewolwerowe
- tokarki branżowe – dostosowane do wymagań specjalistycznych danej branży
- tokarki typu SE
- tokarki typu SBL
Na czym polega działanie tokarki?
Niezależnie od typu urządzenia, mechanizm jego działania jest taki sam. Tokarka działa na zasadzie toczenia czyli ruchu obrotowego, któremu poddawany jest obrabiany materiał oraz ruchu liniowego, który obsługiwany jest przez nóż tokarski.
Co oznacza metoda CNC?
Ten skrót z pewnością większość kojarzy, jednak co on oznacza? CNC czyli computerized numerical control. To metoda, którą wykorzystuje tokarka typu CNC. Za jej pomocą można stworzyć skomplikowane geometryczne przedmioty. Wszystko dzięki temu, że jest zautomatyzowana, przez co bardzo dokładna i wygodna w obsłudze. Przekłada się to na większą efektywność pracy. Komputerowe sterowanie zdecydowanie zmniejsza możliwość popełnienia błędu, wręcz redukuje je do minimum. Dużo dokładniejsza oraz bardziej precyzyjna niż standardowa tokarka ręczna. Tokarka CNC jest przeważnie stosowana w średnich oraz dużych zakładach przemysłowych.
Frezarka – czym się różni od tokarki?
Obie maszyny służą do obróbki materiału skrawaniem. Jednak różnią się mechanizmem działania. Oba te urządzenia nie są dla siebie konkurencją, są raczej komplementarne. Tokarka w zestawie z frezarką pozwala na bardziej precyzyjną obróbkę o różnorodnych kształtach.
Jakie jest zastosowanie tokarek?
Przeważnie służą do obróbki metalu oraz drewna, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Możliwe jest obrobienie w nich praktycznie każdego przedmiotu o kształcie walca, kuli lub stożka. Oczywiście wielkość przedmiotów zależy od konkretnego rodzaju tokarki. Niektóre przeznaczone są do przetwarzania wielkogabarytowych materiałów, inne służą do precyzyjnej obróbki detali w niewielkich materiałach. Za ich pomocą możliwe jest wytworzenie praktycznie każdej formy czy kształtu. W zależności od specyfikacji mogą także wiercić, wycinać otwory czy wygładzać metalowe elementy.