remonty tokarek

Tokarki – specjalistyczne narzędzia do obróbki materiałów. Postaw na sprawdzoną tokarkę po remoncie

Tokarki to narzędzia, które obrabiają materiały za pomocą skrawania. Przedmioty muszą być w kształcie brył obrotowych czyli np. koła czy walca. Sam proces toczenia odbywa się poprzez wprawienie w ruch obrotowy przedmiotu, który przeznaczony jest do obróbki oraz skrawanie jego powierzchni przy pomocy narzędzi przeznaczonych do obróbki. Tokarki to grupa przedmiotów, która obejmuje różnorodne specjalistyczne narzędzia, różniące się między sobą rodzajem obróbki.

Specjalistyczny sprzęt jest bardzo wydajny i przeznaczony do pracy przez długie lata. Czasami niektóre elementy ulegają awarii i w takim wypadku najlepszym wyborem będzie przeprowadzenie renowacji. Remonty tokarek sprawiają, że zyskują one nowe życie. To rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne niż zakup nowego sprzętu.

Tokarki tarczowe

Ze względu na swoją budowę służą do obrabiania przedmiotów niskich, ale o dużej średnicy. Ich praca jest bardzo wydajna, gdyż można za ich pomocą obrabiać materiał przy pomocy kilku noży jednocześnie. Wyróżnia się tokarki tarczowe pionowe oraz poziome.

Tokarki rewolwerowe

Ich nazwa pochodzi od głowicy rewolwerowej. Umożliwiają obróbkę materiału za pomocą kilkunastu narzędzi, które umieszcza się w ruchomej głowicy. Służą głównie do obróbki specjalistycznej i wykańczającej, jednak są proste w obsłudze nawet dla początkujących tokarzy.

Tokarki uchwytowe

Tokarki tego rodzaju umożliwiają obrabianie elementu za pomocą wielu narzędzi.

Tokarki kłowe

Ich nazwa pochodzi od jednego z elementów tokarki. Obrabiane przedmioty umieszczane są między wrzecionem a kłem, który przypomina wyglądem stożek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tokarek kłowych, które różnią się między sobą głównie rozstawem kłów.

Tokarki specjalne

Dostosowywane są do specjalistycznych wymagań danej branży np. kolejowej czy motoryzacyjnej. Służą przeważnie do obrabiania konkretnych przedmiotów. W branży motoryzacyjnej tokarki mogą służyć np. do wyrabiania wałów korbowych oraz konkretnych części do silników.

Automaty tokarskie

To maszyny, które wykorzystywane są w dużych zakładach przemysłowych. Dzięki komputeryzacji są one w stanie wykonywać samodzielnie wszelkie prace związane ze skrawaniem, więc zastępują wiele rodzajów narzędzi.

Tokarko-kopiarki

Ich budowa umożliwia kopiowanie wyprodukowanych elementów, co w przypadku powtarzalnych procesów jest istotną przewagą nad pozostałymi rodzajami. Obróbka materiału w tym rodzaju urządzenia polega na tym, że kształt poobierany jest z wzornika, a nóż pracuje na urządzeniu kopiującym.