teatr

Teatr a człowiek – jaki wpływ ma sztuka na świadomego odbiorcę?

Rozwój współczesnego teatru i jego technik inscenizacyjnych sprawił, że coraz więcej osób zamiast kina wybiera doznania z prawdziwymi artystami, oddalonymi od publiczności o kilka metrów. Mówi się, że teatr pomaga nam zobaczyć inną perspektywę niż nasza. Oglądamy człowieczeństwo, życie, motywacje, konflikt i rozwiązanie. Jako publiczność jesteśmy świadkami trajektorii osób innych niż my sami.

Teatr był, jest i będzie ważny

Granie na scenie to wszechstronny proces, który wymaga współpracy i zaangażowania wielu różnych osób. Sztuka, proces i efekty występów na żywo są niezwykle ważne w obecnym świecie mediów społecznościowych, technologii cyfrowej i ekranów. Bycie w pełni obecnym z grupą namacalnych, żywych, oddychających ludzi jest ważne zarówno dla sztuki aktorskiej, jak i dla ludzkiego ducha.

Nie tylko dzielimy przestrzeń i doświadczenie z występującymi artystami, ale dzielimy się doświadczeniem z innymi członkami publiczności. Filmy i telewizja nie mają tej samej intymności ani poczucia uczestnictwa. Dzielenie się prawdziwymi przeżyciami z aktorami i widzami na żywo jest nie tylko cenne, ale także niezbędne do kontaktu międzyludzkiego, dlatego ważne jest, aby nie tylko oglądać, ale też rozumieć, czuć i przeżywać.

Sztuka teatralna to lustro

Teatr na żywo pomaga promować dyskurs społeczny, dialog i potencjalną zmianę społeczną. To fenomen kulturowy, który wymaga od społeczeństwa przyjrzenia się sobie samym. Możemy badać problemy społeczne i próbować znaleźć rozwiązania. Niezbędne jest wysłuchanie przeciwstawnych punktów widzenia. Może właśnie dlatego nie jest to rozrywka dla każdego? Pozwalamy na obnażenie naszych słabości, poznajemy je i mierzymy się z nimi – każdy widz z osobna. Pozwalamy na to, aby ktoś wpłynął na sposób, w jaki czujemy, myślimy o własnym życiu, zmuszając nas do zbadania siebie, naszych wartości i zachowania.

Teatr przyczynia się również do edukacji wszystkich zaangażowanych, zwłaszcza młodych ludzi, którzy w tym wieku szukają autorytetów. Teatr zapewnia dzieciom bezpieczną przestrzeń do próbowania nowych rzeczy, poznawania własnych mocnych stron i wyrażania siebie. Zapewnia wiarygodny i interesujący sposób na poznawanie rzeczywistości kulturowych, społeczno-ekonomicznych i rozwojowych, zmieniając sposób, w jaki (nie tylko młodzi) ludzie patrzą na codzienne sprawy. To zachęta do nadawania mocy prawdzie, podejmowania ryzyka i opowiadania się za nowymi, czasem kontrowersyjnymi głosami.