segmenty Warszawa

Segmenty w Warszawie i okolicy – mniej stresu, więcej zieleni

Dom nad jeziorem w otoczeniu zieleni z dala od głośnego centrum wielkiego miasta? Coraz więcej osób zauważa, że otoczenie, w którym żyje ma decydujący wpływ na komfort życia.

Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS zbadali w 2021 roku czym kierują się osoby, które planują przeprowadzkę do nowego mieszkania, domu lub segmentu takiego jak https://lakevillage.pl/. Wyniki swoich dociekań umieścili w raporcie “Szczęśliwe cztery ściany”. Co odkryli naukowcy?

Wiele osób szuka nowego lokum w tej samej okolicy lub w pobliżu obecnego miejsca zamieszkania. Coraz więcej osób stawia również na przeprowadzkę ze ścisłego centrum na obrzeża wielkich miast, np. Warszawy. Powód?

Osoby, które przeprowadziły się do dzielnic na obrzeżach stolicy mówią o dwóch głównych motywach: przejściu na pracę zdalną (brak konieczności dojazdów do firmy) oraz zawieszeniu podróży służbowych (nie potrzebowały Dworca Centralnego w Warszawie oraz lotniska w zasięgu ręki).

Co ciekawe, badani rzadko decydowali się na ruch w drugą stronę czyli przeprowadzkę spod Warszawy do centrum stolicy.

Wymarzony dom za miastem – segmenty Warszawa i okolice

Badacze z Uniwersytetu SWPS odkryli, że poziom stresu i niezadowolenia był większy u osób, które mieszkały w sercu miasta. Inaczej mówiąc, na gorsze samopoczucie częściej skarżyli się mieszkańcy kamienic lub bloków niż osoby z domów z ogrodami. Widok z okna ma olbrzymie znaczenie – podkreślają psycholodzy.

Mieszkanie pod Warszawą, w otoczeniu zieleni, jest szalenie istotne dla osób, które szukają nowego dachu. Z badania wynika, że 53 proc. pytanych, którzy planowali przeprowadzkę, zdecydowanie bardziej docenia tereny zielone niż przed pandemią. W czasach ograniczonej mobilności wszechobecny beton zaczął doskwierać, a wiele osób jeszcze bardziej docenia trawniki, drzewa i ogrody. Wartości nabrały również tereny rekreacyjne, dobrej jakości ścieżki rowerowe oraz szlaki piesze w pobliżu miejsca zamieszkania. Dla wielu mieszkańców dużych miast kostka i beton kojarzą się teraz z niskim standardem życia.

Zieleń za oknem to nie wszystko. Jest jeszcze jeden element, który przekłada się na większe zadowolenie z życia. To cisza. Mieszkańcy Warszawy skarżyli się na hałas typowy dla bardzo dużych miast generowany przez m.in. ruch uliczny, budowy, manifestacje uliczne, samoloty, karetki, tramwaje czy też dzieci.

Segmenty pod Warszawą – rekreacja i miasto w zasięgu ręki

Wszystkie zalety mieszkania poza dużym miastem można znaleźć np. w osiedlach budowanych na południe od warszawskiego Ursynowa, w pobliżu Piaseczna, Nowej Iwicznej czy też Nowej Woli.

Jednym z wielkich atutów tych terenów – i odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców wielkiego miasta – jest m.in. dobrze rozbudowana sieć tras rowerowych.

Mieszkając w gminie Lesznowola mamy do dyspozycji niemal 10 kilometrów ścieżek rowerowych. W pobliżu wytyczone zostały również szlaki rowerowe: Głoskówki (żółty), Lasów Chojnowskich (zielony) oraz Szlak Główny Krainy Jeziorki (czerwony). Nieco dalej, choć nadal w zasięgu nawet mniej zaawansowanego rowerzysty, jest malowniczy Szlak Środkowej Wisły.

Jednym z wielkich atutów terenów na południe od Warszawy jest teren zwany Krainą Jeziorki. To obszary położone po obu brzegach rzeki Jeziorki. Dla rowerzystów i miłośników pieszych wędrówek to bardzo atrakcyjne tereny bogate w zbiorniki wodne, lasy i dobrze oznakowane trasy turystyczne.

W zasięgu 30-40 minut jazdy samochodem lub dwugodzinnej wycieczki rowerowej są liczne atrakcje: Park Zdrojowy im. hrabiego Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie z tężnią solankową, kolejka wąskotorowa łącząca Piaseczno, Tarczyn i Grójec, zalew Osieczek, termy w Mszczonowie, tor samochodowy w Słomczynie, Zamek w Czersku oraz liczne drewniane kościoły oraz urokliwe dwory i pałacyki.

Jednocześnie osoby mieszkające na południowych obrzeżach Warszawy mają zapewniony swobodny dostęp do wielkomiejskich usług. Już teraz mieszkając np. na terenie gminy Lesznowola szybko dojedziemy do Warszawy, a w przyszłości – po wybudowaniu ekspresówki S7 (tzw. “Puławska Bis”) – podróż do centrum stolicy będzie jeszcze łatwiejsza. W pobliżu dostępne są również duże markety, szkoły, przedszkola i żłobki.