Rodzaje i zastosowanie nitów mosiężnych
Nity mosiężne są wykorzystywane do łączenia ze sobą pewnych elementów konstrukcji. Połączenia te są bardzo mocne i solidne pod warunkiem, że do materiału wybierze się odpowiedni rodzaj nitu. Na rynku jest cała masa ich rodzajów. Czasami ciężko jest dobrać ten właściwy rodzaj wiązania, dlatego przybliżymy Wam teraz ich zastosowanie.
Na czym polega nitowanie?
Zanim przedstawimy Wam nity mosiężne, które możecie znaleźć w sklepach, opowiemy Wam o samym procesie nitowania.
Nitowanie polega na łączeniu powierzchni. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że przytwierdzonego nitu nie można odkręcić. Nie działa na zasadzie śruby. W razie potrzeby należy nit rozwiercić. Na szczęście nie zajmuje to dużo czasu, a sam proces nitowania jest uznawany za tańszy. Sam proces nitowania jest zależny od tego, jaki rodzaj nitów wybierzemy. Na rynku wyróżniamy wiele rodzajów, które omówimy w dalszej części artykułu. Sam proces od nitowania zależy od co najmniej kilku aspektów, m.in. średnicy nitu, grubości materiału czy kształtu kołnierza.
Rodzaje nitów mosiężnych
Tak jak obiecaliśmy – przejdziemy teraz do rodzajów nitów mosiężnych – są zależne od materiału, sposobu wykończenia czy łba. Na tej podstawie wyróżniamy, m.in.:
- nity mosiężne standardowe – które pasują do różnego rodzaju wykończeń i konstrukcji.
- nity mosiężne zamknięte lub otwarte,
- nity mosiężne szczelne i rozprężone,
- nity mosiężne rozwidlone i rowkowane,
- nity mosiężne wpuszczane.
Nity mosiężne możemy podzielić również ze względu na kształt łba:
- stożkowy – do powierzchni płaskiej.
- kulistym – z niskim profilem,
- z kołnierzem – przeznaczone do twardego podłoża,
Oprócz tego na rynku dostępne są nity z łbem grzybkowym, soczewkowym, półokrągłym czy walcowym.
Z czego są wykonane nity?
Nity mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Możemy się spotkać z nitami z aluminium, stali, stali nierdzewnej, mosiądzu, miedzi czy ze stopu miedziowo-niklowego. Materiał, z którego są wykonane, wpływa na odporność mechaniczną, czynniki atmosferyczne czy nawet przewodnictwo elektryczne.