Rękodzieło w XXI wieku dobry pomysł na biznes czy strata czasu?
Rękodzielnicy kojarzą nam się nieco jako relikt przeszłości. Leciwi wytwórcy, znający swój fach od podszewki kontrastują z wyobrażeniem ogromnych fabryk – dzieci industrializmu. Ale czy faktycznie rzemieślnicy zajmujący się rękodziełem są skazani na zapomnienie?
Czym jest rękodzieło?
Według definicji rękodzieło jest wyrobem, który powstał w sposób nieprzemysłowy. Nieprzemysłowy jest dla nas słowem kluczem. Dalej za słownikiem: rękodzieło posiada walory artystyczne często sięgające do motywów charakterystycznych dla kultury, w której powstał. W czasach tak mocno posuniętego komercjalizmu, gdzie wyznacznikiem coraz częściej jest ilość lub przynajmniej stosunek ilości do jakości, postacie parające się wytwórstwem rękodzielniczym wydają się nie mieć racji bytu. Czy jednak na pewno?
Pomysł na rękodzieło
Według licznych statystyk obecnie młodzi ludzie, jak nigdy w przeszłości garną się do pracy zarobkowej. Chęć uniezależnienia się od rodziców czy też próba nadążania za trendami, na które bez własnych pieniędzy nie mogą sobie pozwolić, popycha ich ku poszukiwaniu źródeł dochodu. O ile prym wiodą zajęcia powiązane z szeroko rozumianą branżą komputerową, to jest miejsce również dla tych, których zdolności manualne przewyższają intelektualne, bądź po prostu lubiących pracować rękami. Rękodzieło wydaje się tutaj całkiem niezłym pomysłem.
Rękodzieło w XXI wieku, czy warto?
Na to pytanie odpowiedź może być różna. To klienci weryfikują pomysł na biznes. Od nas jednak zależy, w jakiej formie go dostarczymy. Jeżeli jesteśmy dobrzy, w tym co robimy, a oferowane przedmioty przykuwają uwagę, to nawet najbardziej niszowy produkt, może stać się popularny i przerodzić niezobowiązującą chęć dodatkowego zarobku w prężnie działające przedsięwzięcie. Paradoksalnie, to łatwość, z jaką firmy są w stanie sprzedawać swoje produkty, sprawia, że klienci coraz chętniej z nich rezygnują i szukają czegoś niepowtarzalnego. Otwiera to pole do popisu właśnie rękodzielnikom.
Gdzie sprzedawać rękodzieło?
Obecnie najtańszy i najłatwiejszy sposób, to sprzedaż internetowa. Nawet jeśli wiązałoby się to z postawieniem strony internetowej. Jeśli już okrzepniemy, w tym co robimy i uznamy, że mamy się czym pochwalić, to nasze produkty możemy zademonstrować również w tak zwanych galeriach rękodzieła. Często pada również pytania, jakie rękodzieło najlepiej się sprzedaje? Na to, odpowiedź nie jest już tak klarowna. Przede wszystkim robione z pasją oraz oddaniem. Najłatwiej sprawdzić to, robiąc pierwszy krok.