Regały do palet – poznaj ich najważniejsze zalety

Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań, w szczególności, gdy mamy do czynienia ze sporą ilością towaru, a samego miejsca nie wystarcza. Nie zawsze musimy jednak decydować się na zamianę magazynu na większy. Istnieją rozwiązania pozwalające maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynu, wpływając przy tym dodatkowo na wygodę pobierania ładunków. Jednym z takich rozwiązań są regały paletowe.

Regały paletowe – czym są?

Regały do palet to niezawodny system przechowywania ładunków, który umożliwia łatwy dostęp do całego asortymentu. Dzięki swojej budowie dają możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni do składowania. Regały paletowe mogą posłużyć do przechowania tak naprawdę każdego ładunku – bez względu na wielkość czy wagę.

Rodzaje regałów paletowych

W zależności od własnych potrzeb – w tym przede wszystkim rodzaju składowanych produktów – możemy wybierać pomiędzy różnymi typami regałów do palet.

Wśród nich spotkamy regały paletowe:

  • przepływowe,

  • przesuwne,

  • wjezdne.

W przypadku regałów przepływowych mamy do czynienia z systemem FIFO. System ten sprawdza się w szczególności do przechowywania produktów o krótkim terminie przydatności. W praktyce artykuły o krótszej dacie ważności trafiają na sam początek.

Zadaniem regałów przesuwnych jest wyeliminowanie przestrzeni pomiędzy regałami, co pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową. Regały te są najczęściej sterowane zdalne, dzięki czemu dostęp do ładunków jest bardzo łatwy.

Zalety regałów paletowych

Nie bez powodu regały do palet są dziś niezbędnym elementem wyposażenia większości hal magazynowych. Do najważniejszych zalet tego sposobu składowania możemy zaliczyć:

  • uproszczenie kontroli stanu produktów,

  • maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu,

  • łatwy dostęp do składowanych artykułów,

  • możliwość dostosowania rozwiązań do wielkości towaru, a także bryły magazynu,

  • bezpośrednie pobieranie ładunków.

Warto także wspomnieć o wytrzymałości regałów paletowych na uszkodzenia mechaniczne. W razie uszkodzeń nie trzeba także inwestować w nowe regały – wystarczy wymiana uszkodzonej belki czy ramy nośnej.

Gdzie sprawdzą się regały paletowe?

Regały do palet sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie odbywa się dowóz i składowanie towarów. Nie ma także znaczenia, w jakiej branży wykorzystywane są składowane ładunki. Regały paletowe mogą być bowiem wykorzystywane zarówno do składowania produktów spożywczych, jak i kosmetycznych, czy towarów wielkogabarytowych. Sprawdzą się one również doskonale w chłodniach.