pudełka gastronomiczne

Pudełka gastronomiczne – dlaczego warto z nich korzystać?

Wiecie, że jedną z najszybciej rozwijająca się gałęzią branży gastronomicznej są właśnie różnego rodzaju pudełka gastronomiczne? Obecnie jest to niemal standard w każdej restauracji, kawiarni czy barze. Pudełka te są również często wykorzystywane w tzw. street foodach.

Czy pudełka gastronomiczne są ekologiczne?

Od pewnego czasu styl zero waste towarzyszy nam na każdym kroku. Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na ekologię. Przykładamy coraz więcej uwagi do zachowań proekologicznych. Najnowsze raporty pokazują, że blisko 60% osób segreguje śmieci. Ekologia przekłada się na nasze wszystkie aspekty życia – również na te związane z gastronomią. Branża gastronomiczna (jak wszystkie inne) muszą odpowiadać na wymagania klientów, dlatego też w ostatnim czasie bardzo rozwinął się rynek związany z pudełkami gastronomicznymi. Wybór pudełek na rynku jest ogromny, sami możecie to sprawdzić tutaj: http://www.htmopakowania.pl/oferta/opakowania/opakowania-gastronomiczne.html

Wracając jednak do pytania, czy pudełka gastronomiczne to ekologiczne rozwiązanie? Zdecydowanie tak. Same restauracje nie marnują (nie wyrzucają) resztek jedzenia, które pozostały na talerzu. Pozytywnie to wpływa na nasze życie, ilość śmieci na świecie i ilość marnowanego jedzenia. Jeszcze nie tak dawno wiele osób wstydziło się poprosić o pudełko na niezjedzone jedzenie, dzisiaj jest to normalność. Początkowo firmy zajmujące się produkcją pudełek robiły je z plastiku. Oczekiwania klientów jednak znacznie się zmieniły. Pudełko plastikowe generuje jeszcze więcej śmieci. Plastik zbyt długo się rozkłada, dlatego firmy zajmujące się produkcją opakowań musiały wyjść naprzeciw nowym oczekiwaniom. Obecnie produkuje się opakowania z wysokojakościowej tektury białej lub szaro-brązowej. Zdecydowanie jest to ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ograniczenia ilości śmieci – zarówno tych z resztek jedzenia, jak i z długo rozkładającego się plastiku.

Czym charakteryzują się ekologiczne opakowania?

Nie jesteś pewny/a, czym wyróżniają się ekologiczne pudełka? Już wyjaśniamy. Pudełko musi być wykonane z biodegradowalnych materiałów. Co to znaczy? Oznacza to, że musi być wykonane z materiałów, które można po zużyciu “przerobić” na inne produkty (lub ponownie te same). Powinny się one szybko rozkładać, ale nie tylko. Pod żadnym pozorem nie mogą stanowić zagrożenia dla naszego środowiska naturalnego – dla zwierząt czy roślinności. Z tego też względu w ostatnim czasie bardzo zyskały na popularności opakowania papierowe i tekturowe.

Czy pudełka gastronomiczne są wygodne?

Wiele osób ma lub miało obawy przed używaniem pudełek tekturowych na jedzenie. Żywność czasami jest wilgotna lub tłusta – a papier bardzo łatwo może przesiąknąć. Dzisiaj rynek pudełek gastronomicznych tak się rozrósł i rozwinął, że w pojemnikach tekturowych możemy również dostać zupę z restauracji na wynos. Wysokiej jakości pudełka gastronomiczne nie przeciekają nawet gdy w środku znajdują się zupy czy sosy. Cały sekret tkwi w tym, aby tworzywo, w tym wypadku tektura była odpowiednio gruba. W przypadku zup czy potraw, które były smażone na głębokim oleju, pudełka powinny być pokryte dodatkową warstwą, aby nie doprowadzić do przeciągnięcia i powstawania tłustych plam. Tłuste plamy na opakowaniach są jednak bardzo nieestetyczne, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa gastronomiczne powinny ich unikać.

Dlaczego pudełka gastronomiczne są tak ważne?

W naszym społeczeństwie pogłębiają się ruchy proekologiczne. Wpływa to na wiele kwestii i aspektów naszego życia. Zamawiając jednak opakowania gastronomiczne do swojego lokalu (jeżeli taki masz) musisz pamiętać, że wygląd ma znaczenie. Obecnie pudełka tekturowe wygrywają z tymi plastikowymi nie tylko dlatego, że są ekologiczne, są również ładniejsze. Ówcześni konsumenci lubią dostawać produkty (zarówno żywność, jak i pozostałe) zapakowane w ładny sposób. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie z tego sprawę podczas projektowania opakowań, należy pamiętać o każdym detalu (kolorystyce, grafice czy nadruku).