Przebieg rehabilitacji stawu biodrowego
Staw biodrowy to jeden z najważniejszych, największych i najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Od jego działania zależy możliwość poruszania się oraz utrzymania prawidłowej postawy. Z racji na obciążenia, którym jest poddawany po pewnym czasie ulega on coraz większym uszkodzeniem w wyniku czego poruszanie się może być bolesne, a po pewnym czasie nawet i niemożliwe. Można temu jednak zaradzić poddając się rehabilitacji stawu biodrowego.
Kiedy występuje konieczność rehabilitacji stawu biodrowego?
Staw biodrowy nadaje się do rehabilitacji w momencie, w którym przede wszystkim uległ on poważnemu urazowi na przykład w wyniku zbyt dużego uszkodzenia powierzchni stawowych, ale też i przeciążenia, zwichnięcia czy skręcenia, co bardzo rzadko pojawia się na przykład podczas uprawiania sportów kontaktowych. Rehabilitacja ma też często rolę profilaktyczną. Mowa tu o sytuacji, w której zaczynają się uszkadzać powierzchnie stawowe i degradacja tkanek miękkich jest wciąż w początkowej fazie. Wtedy rehabilitacja stawu biodrowego może pozwolić na zatrzymanie degradacji. Rehabilitacja jest również wymagana po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego, gdyż wtedy taka osoba musi tak w zasadzie „nauczyć się chodzić”.
Rehabilitacji najczęściej poddawane są osoby starsze, gdyż to one najczęściej ulegają urazom stawu biodrowego, czy to w wyniku nadwagi, czy też dużych przeciążeń tego stawu za życia. Takie osoby są kierowane na rehabilitację, a gdy zmiany są zbyt zaawansowane nie pozostaje nic innego jak wszczepienie endoprotezy, po której rehabilitacja jest również konieczna.
Jak wygląda rehabilitacja stawu biodrowego?
Celem rehabilitacji stawu biodrowego jest zmniejszenie poziomu degradacji stawu lub poprawa jego ruchomości. To osiąga się na wiele sposobów. W pierwszym przypadku stosuje się raczej lekkie ćwiczenia, a także odpoczynek i odciążenie stawu. W przypadku rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego trzeba się już skupić na zwiększeniu ruchomości, więc tu stopniowo zwiększa się obciążenia stosując ćwiczenia na mobilizację, trening medyczny funkcjonalny, a także zabiegi fizykoterapeutyczne, wśród których znajdziemy krioterapię, falę uderzeniową, pole magnetyczne lub ultra dźwięki.
Przebieg i efekt rehabilitacji zależy zarówno od samego pacjenta i tego jak bardzo będzie on zaangażowany, ale też i od osoby prowadzącego rehabilitację. Jej zadaniem jest dobranie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów, które pozwolą na zmniejszenie poziomu degradacji tego stawu lub przywrócenie mu ruchomości po jej znaczącym ograniczeniu.