Pozyskiwanie funduszy unijnych w Katowicach – zobacz, jak to zrobić!

Dotacje z funduszu Unii Europejskiej te bez wątpienia świetny sposób na szybsze rozkręcenie swojego start-upu, projektu czy jakiegokolwiek innego biznesu. Wsparcie, jakie oferuje nowym przedsiębiorstwom Unia jest niezwykle ważne, szczególnie w tak burzliwym pod kątem społecznym i gospodarczym czasie. Jak jednak skutecznie pozyskać środki z funduszu unijnego w Katowicach? Jakie wymogi należy spełnić oraz gdzie powinniśmy kierować się z wnioskiem o przyznanie wsparcia finansowego?

Pozyskiwanie funduszy unijnych w Katowicach – jakie warunki musimy spełnić?

Katowice, jako de facto stolica całej konurbacji śląskiej, to bardzo prężnie działające i rozwijające się miasto, które wydaje się całkiem dobrym miejscem do rozkręcenia swojego własnego biznesu. Istnieje wiele sposobów na zdobycie koniecznego do startu naszej działalności kapitału, a jednym z nich jest złożenie wniosku o dofinansowanie z kasy Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych Katowice to dobre miejsce, by o taki zastrzyk pieniędzy się ubiegać. Jakie wymogi musimy jednak spełnić my i nasza firma?

Przede wszystkim konieczne jest opracowanie odpowiedniego biznesplanu naszej firmy – w jakim sektorze rynku mamy zamiar się obracać, co możemy na niego wnieść, określić potencjalne koszty wszystkich inwestycji, a także inne, ważne szczegóły dotyczące funkcjonowania naszej działalności gospodarczej.

Następnie musimy wybrać odpowiedni program unijny, który będzie dopasowany do typu naszego przedsiębiorstwa. Bardzo pomocny będzie w tym aspekcie Portal Funduszy Europejskich, który bez problemu pomoże ci wybrać dofinansowanie, o które powinieneś się ubiegać, by jak najoptymalniej je wykorzystać.

Pozyskiwanie funduszy unijnych w Katowicach – gdzie i kiedy możemy składać wnioski?

Wniosku o przyznanie funduszy unijnych nie możemy złożyć kiedykolwiek chcemy. Taką możliwość bowiem mamy jedynie w momencie, gdy jakaś konkretna instytucja ogłosi nabór do pozyskania funduszy unijnych. Gdy już się to stanie, możemy przystąpić do działania.

Na początek należy wypełnić formularz. Musimy opisać tam nasz biznesplan, status całego projektu, a także analiza finansowa. Sam wniosek może być niestety sprawdzany nawet do trzech miesięcy, co sprawia, że musimy uzbroić w cierpliwość.

Jeżeli jednak nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziemy mogli przejść do ostatecznego podpisania umowy na otrzymanie dotacji z UE. W umowie określona będzie kwota dofinansowania, plan i budżet całego projektu, a także obowiązki i uprawnienia osoby pobierającej dofinansowanie unijne.