Pompa ciepła do basenu

Pompa ciepła do basenu: rozważasz zakup? Przeczytaj!

Wszyscy uwielbiamy pływać w podgrzewanych basenach, zwłaszcza w chłodniejsze zimowe miesiące. Dlatego warto kupić wysokiej jakości, energooszczędną pompę ciepła, aby stworzyć idealną temperaturę dla własnego basenu. Jeśli myślisz o zakupie pompy ciepła do basenu, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś rozważyć szereg rzeczy. Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest koszt. Obejmuje to nie tylko koszt zakupu pompy, ale także koszty hydrauliki, instalacji i koszty eksploatacji.

Jakie czynniki wpływają na koszty pompy ciepła?

Aby oszacować dzienny lub tygodniowy koszt eksploatacji pompy ciepła VivaPool.pl, poniżej przedstawiono niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

  • Pogoda

Wiadomo, że pompy ciepła pobierają ciepło nawet w temperaturach poniżej zera. Ale w takich sytuacjach muszą bardzo ciężko pracować. Energia elektryczna nie jest wykorzystywana do wytwarzania ciepła, ale raczej do wydobywania go z otaczającego środowiska. Rezultat oznacza wyższe rachunki za energię spowodowane wzrostem kosztów energii elektrycznej.

  • Rozmiar

Wielkość pompy ciepła to kolejna kwestia, która ma wpływ na koszty eksploatacji. Dlatego ważne jest, aby od samego początku wybrać system o odpowiednich rozmiarach. Możesz określić odpowiedni rozmiar pompy ciepła, patrząc na powierzchnię basenu i różnicę między jego temperaturą a powietrzem. W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów basenowych pomp ciepła, które pomogą Ci to obliczyć. Ważnymi czynnikami są również temperatura basenu w nocy, jego wilgotność i stopień narażenia na wiatr.

  • Efektywność

To oczywiste, ale to, jak wydajna jest Twoja pompa ciepła, będzie oczywistym czynnikiem wpływającym na jej koszty eksploatacji. Jeśli pompa ma wyższy współczynnik wydajności (COP), zwykle oznacza to, że mają mniejsze koszty operacyjne. Należy jednak pamiętać, że wydajność pompy będzie się zmieniać w zależności od pory roku.

  • Odparowanie

Kiedy woda odparowuje po ekspozycji na słońce, może stracić swoje ciepło. Może to stanowić ponad połowę utraty energii. Dlatego musisz wydawać więcej na rachunki za ogrzewanie, aby zapobiec parowaniu wody w basenie.

  • Czyszczenie filtra

Twoje filtry basenowe mogą równie dobrze być najbrudniejszymi elementami twojego basenu. Dzieje się tak, ponieważ każdy kawałek zanieczyszczeń leżący w basenie musi zostać odfiltrowany. Ale aby wyczyścić filtr, wymagane jest płukanie wsteczne dwa razy w miesiącu. Może być również konieczne przepłukanie filtrów kasetowych filtra co około dwa miesiące. To oczywiście kosztuje.