polewa czekoladowa

Polewa czekoladowa – porady i ciekawostki. Zobacz, jak zrobić idealną polewę!

Umiejętność zrobienia pysznej i błyskawicznej polewy czekoladowej może uratować niejedną imprezę, randkę czy spotkanie z rodziną. Dzięki niej nawet zwykłe lody z marketu stają się od razu bardziej wyrafinowane, a podanie roztopionej czekolady z truskawkami jest świetnym pomysłem na romantyczną kolację. Jak zatem zrobić idealną polewę czekoladową?

Od czego zacząć?

Warto pamiętać, że polewa czekoladowa to nie tylko zwykła dekoracja, pod którą można ukryć resztę jedzenia. To również pierwsza rzecz, którą widzi się i która zachęca do dania. Jeśli chcesz wywrzeć na kimś naprawdę dobre wrażenie, skup się odpowiednio na wszystkich krokach tworzenia polewy, ponieważ każdy etap wpływa na efekt, czyli na dobry wygląd i fantastyczny smak. Zanim przejdziesz do realnych czynów, użyj na początek wyobraźni i znajdź cel, do którego będziesz dążyć. Zwróć uwagę na:

Odbiorcę, czyli:

zastanów się, dla kogo tworzysz swoje smakowite dzieło. Być może to osoba, która lubi ciekawe połączenia smakowe, a może woli jeść proste w smaku, ale za to oryginalnie przystrojone posiłki? Jeśli masz w planach dużo dekoracji, postaw na konkretne, klasyczne polewy, które będą po prostu idealnym tłem.

Smak, czyli:

zapamiętaj, że polewa czekoladowa to nie tylko odpowiedni i ciekawy wygląd. Dodaj do niej coś innego – coś, czego nie spotyka się aż tak często. Może być to na przykład trochę soku domowej roboty, kilka kropel (specjalnie stworzonych do spożycia) aromatów o różnych smakach lub starta skórka z cytryny.

Wygląd, czyli:

polewa czekoladowa nie musi prezentować się typowo, chociaż zapewne każdemu się tak kojarzy. Postaraj się trochę poeksperymentować z różnymi rodzajami czekolad. Dzięki temu osiągniesz różne odcienie czekolady – od ciemnej, do jasnej.

Polewa czekoladowa – jak ją zrobić?

Nigdy się nie śpiesz i rób wszystko dokładnie, nawet jeśli coś wydaje się bardzo łatwe do zrobienia – czasami to niestety tylko pozory. W przypadku polewy czekoladowej wiele zależy od odpowiednio dobranych składników, temperatury grzania, a nawet rondla, w którym będziesz czekoladę rozpuszczać.

Na początku przygotuj przed sobą wszystkie potrzebne produkty. Dzięki temu niczego nie zapomnisz i łatwiej ocenisz sytuację. Wiadomo, że opcji stworzenia polewy czekoladowej jest wiele i używa się do niej przeróżnych składników. Zawsze można eksperymentować – w kuchni jest to nawet wskazane. Przy standardowej polewie czekoladowej wystarczą zwykłe składniki, takie jak:

 • -oczywiście czekolada,
 • -śmietanka,
 • -kakao,
 • -masło,
 • -cukier,
 • -opcjonalnie: cukier puder, aromaty i inne dodatki według własnego uznania.

Mając produkty z powyższej listy, jesteś w stanie stworzyć różne polewy czekoladowe.

Przykładowy sposób przygotowania polewy czekoladowej

 1. Przesiej cukier puder, aby miał gładką konsystencję.
 2. Masło wrzuć do garnka i rozpuść – powinno się ono roztapiać bardzo powoli, na małym ogniu lub niskiej mocy.
 3. Do roztopionego masła (lub margaryny) dodaj cukier puder, śmietankę i posiekaną czekoladę.
 4. Powoli mieszaj, aż całość się rozpuści – ważne, aby nie doprowadzić do gotowania.
 5. Pamiętaj, że im polewa jest cieplejsza, tym bardziej rzadsza – podgrzewaj więc, gdy chcesz uzyskać płynniejszy efekt.

Do czego wykorzystać polewę czekoladową?

Polewę czekoladową najczęściej wykorzystuje się do dekoracji. Zwykle sięga się po różnego rodzaju wypieki cukiernicze – ciasta, torty, ciastka, babeczki czy pączki. Taka czekolada w płynie idealnie nadaje się do ozdabiania – szczególnie na jakieś ważne wydarzenia jak torty weselne czy urodzinowe. Za pomocą swojej kreatywności, rąk lub przyrządów kuchennych, takich jak np. rękaw cukierniczy czy zwykły nóż lub widelec, jesteś w stanie stworzyć rozmaite wzory na wypiekach, które nie tylko wzbogacą ich smak, ale nadadzą oryginalnego wyglądu.

Jednak płynna czekolada to nie tylko wisienka na torcie wypieków. Możesz wykorzystać ją również do posiłków np. w formie deseru – do naleśników, lodów czy świeżych owoców. Polewa czekoladowa nada się również jako przekąska sama w sobie – możesz użyć jej, do czego tylko chcesz, pamiętaj jednak, że bardzo szybko wysycha. Jeśli więc chcesz, aby cały czas była płynna, zainwestuj w specjalny podgrzewacz.

Czekoladowe ciekawostki

Czekolada od początku swojego istnienia zdominowała kuchnię na całym świecie. Powstała dzięki temu, że Casparus van Houten wynalazł sposób proszkowania nasion kakaowca, a jego syn wgłębił się w proces alkalizowania czekolady. Następnie Francis Fry z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy stworzył pierwszą tabliczkę czekolady. Co ciekawe, do wyprodukowania 500 g czekolady, potrzeba około 400 ziaren kakaowca.

Warto pamiętać o tym, że czekolada jest jedną z nielicznych słodkości, dzięki którym możesz rzeczywiście poczuć się lepiej. Jest źródłem energii i polepsza humor, ponieważ podczas jedzenia jej uwalniają się hormony odpowiedzialne za poprawę nastroju. Dodatkowo dostarcza magnez i żelazo!

Biała czekolada  odznacza się dużą wyjątkowością, bo nie ma w sobie nawet grama kakao. Do tego jest bardziej kaloryczna od ciemnej. Mimo wszystko każda czekolada, nawet w białej wersji, jest głównym składnikiem wielu deserów i nic nie zapowiada tego, by w najbliższych latach miało się to zmienić.