Podłogi drewniane czyli jakie – krótki przewodnik
Drewniane podłogi wyglądają świetnie w tradycyjnie urządzonych wnętrzach i w pomieszczeniach z bardziej nowoczesnym wykończeniem. Uniwersalność i piękno podłóg z drewna litego i podłóg warstwowych przemawia do wyobraźni. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć rozważając położenie drewnianej podłogi w domu lub biurze.
Drewniane podłogi były przez dziesięciolecia niezmiennym dodatkiem w każdym domu. Czasy się zmieniają, mamy dostęp do nowych materiałów i technologii. Jednak drewniane systemy podłogowe – można je zobaczyć w domdrewna.com/45-podlogi – nadal są jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań dla osób ceniących jakość i komfort.
Sprawdźmy, dlaczego i w jakich pomieszczeniach drewniana podłoga to dobry pomysł.
Podłogi drewniane – najważniejsze informacje
Tradycyjne, ponadczasowe, naturalne, trwałe i praktyczne – to cechy podłóg z drewna, które przesądzają o ich popularności.
Mówiąc o drewnianych systemach podłogowych myślimy o dwóch rodzajach podłóg: litych i warstwowych. Spójrzmy na nie z bliska.
Podłogi lite
Podłogi lite wykonane są z jednego rodzaju drewna. Najczęściej do produkcji podłóg litych wykorzystywane jest drewno szlachetne, np. dąb, jesion i drewna egzotyczne.
Jakie są atuty podłóg litych? Są w całości wykonane z naturalnego materiału. Świetnie wyglądają w tradycyjnie i nowocześnie urządzonych mieszkaniach, biurach i domach. Producenci dobierają deski tak, żeby nie różniły się wyglądem czyli były zbliżonej klasy.
Podłogi lite są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. To nie wszystko. Podłoga z takich desek jest przyjemna w dotyku i praktyczna, bo m.in. ułatwia właściwą izolację termiczną.
Warto pamiętać, że podłogi drewniane lite można cyklinować. Taka podłoga jest więc inwestycją na lata – odpowiednio konserwowana i odnawiana, będzie znakomicie wyglądała za 10, 15 czy kilkadziesiąt lat.
Podłogi drewniane warstwowe
Systemy podłogowe warstwowe to zgrabne połączenie najlepszych cech podłóg litych z praktycznością i przystępną ceną.
Podłogi tego typu składają się najczęściej z dwóch lub trzech warstw. Górna to naturalne drewno, dolne wykonane są z wodoodpornej, wysokiej jakości sklejki. Podłogi warstwowe mają grubość kilkunastu milimetrów. Ułożone podłogi warstwowe trudno odróżnić od podłóg litych.
Na czym polega praktyczność podłóg drewnianych warstwowych? Wielu klientów ceni je za naturalny wygląd oraz odporność na zmiany temperatury. Systemy podłogowe warstwowe sprawdzą się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Podłogi warstwowe najwyższej klasy można wielokrotnie odnawiać.
Drewniane podłogi i ich wykończenie
Systemy podłogowe wykonane z drewna mają różne wykończenia. To sprawia, że dobierzemy je do mieszkania, domu lub biura uwzględniając sposób wykończenia.
Drewniane podłogi mogą być olejowane, wykończone olejowoskiem oraz lakierowane – bezbarwne, matowe lub półmatowe. Wybór zależy od klienta – sprzedawcy podłóg drewnianych w Warszawie i innych miastach oferują olbrzymi wybór drewnianych systemów podłogowych z różnym wykończeniem.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się drewniany system podłogowy
Drewno jest materiałem chętnie i często używanym we wnętrzach. Na podłodze wzbudza zachwyt, urzeka naturalnością wyglądu, a z drugiej strony jest praktyczne. Posłuży nam przez lata jeśli prawidłowo dobierzemy drewniany system podłogowy.
Drewno pracuje – to znaczy, że pod wpływem temperatury i wilgotności zmniejsza lub zwiększa objętość. Trzeba o tym pamiętać wybierając rodzaj drewnianej podłogi.
Podłoga z drewna litego znakomicie sprawdzi się w suchych pomieszczeniach o stałej temperaturze – salonach, biurach, sypialniach czy też pokojach dziecięcych. Natomiast zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Nic straconego. Jeśli mamy takie ogrzewanie, a zależy nam na pięknie i komforcie drewnianej podłogi, to wybierzmy system warstwowy. Taka podłoga będzie wyglądała jak z litego drewna, a jednocześnie nie ryzykujemy jej odkształcenia pod wpływem ciepła.