płyta komórkowa

Płyta komórkowa – z ekologią za pan brat

Wszystko co ekologiczne zaczyna stawać się bardziej wartościowe, a przy tym i pożądane na rynku. Nie inaczej jest z płytami, które dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu stanowią niewątpliwe nowum w świecie zmechanizowanym. Nacisk jaki został wywarty na władzach na całym świecie daje się zauważyć. Powoli odchodzi się od stosowania materiałów, które wyjątkowo źle wpływają na naszą kulę ziemską. Pod groźbą wysokich kar pieniężnych, państwa wycofują plastik w produkcji.

Konieczność zmiany strategii działania większości firm na świecie sprawiła, ze zaczęto szukać alternatywnych i bardziej ekologicznych sposobów. Tak powstała płyta komórkowa, która dzięki strukturze plastra miodu jest niezwykle innowacyjnym i przyszłościowym rozwiązaniem. Rozwiązania te można zobaczyć na poniższej stronie producenta www.npc-eu.com/.

Czy faktycznie tak łatwo jest szansa na utrzymanie zrównoważonego rozwoju gospodarki?

Jeśli zmiana w wykorzystywaniu materiałów poddawanych recyklingowi faktycznie ma być znacząca trzeba w pierwszej kolejności pamiętać o konsumentach. Ci bowiem stanowią trzon każdej ewolucji czy rewolucji. To od nich zależy czy wprowadzane zmiany staną się użyteczne.

Wiele produktów jest wysyłanych w opakowaniach, które technicznie, w około 70% nadają się do recyklingu. Jednak, jeśli mamy do czynienia z elementami, które do recyklingu nadawać się nie mogą, często są one pomijane. Pomijane z niewiedzy lub niechęci do podejmowania działań w kierunku prawidłowego recyklingu. Jeśli nie zostaną one oddzielone to ostatecznie cały produkt do recyklingu nie może trafić. Staje się bezużyteczny z ekonomicznego lub technologicznego punktu widzenia. Tym samym rozwoju takiego nie możemy zmieścić pod pojęciem zrównoważonego rozwoju.

Czy da się wszystkie opakowania zamienić na papierowe?

Korzystanie w całości z rozwiązań papierowych dla wszystkich opakowań komercyjnych tworzy znacznie bardziej przyjazny dla środowiska sposób, przesyłane byłyby w ten sposób produkty od żywności po elektronikę.

Podczas produkcji opakowań papierowych należy wziąć pod uwagę energię i zasoby, ale są one znacznie mniejsze niż w przypadku tworzyw sztucznych – a przynajmniej, jeśli przedmiot nie jest poddawany recyklingowi przez odpowiednie kanały, może nieszkodliwie ulegać biodegradacji.

Płyty komórkowe powstałe na kształt plastra miodu mogą i zapewne zastąpią w niedługim czasie wszelkie chociażby „wypełniacze”. Czym owe wypełniacze są? Chodzi tu o zabezpieczanie towaru jaki jest przesyłany w paczkach. Aby podczas transportu nie zostały uszkodzone, często stosuje się folię bąbelkową lub po prostu folię do wypełnienia pustych przestrzeni. Coraz rzadziej firmy korzystają w tym celu ze styropianu choć na takie rozwiązania można jeszcze trafić szczególnie w branży AGD i RTV.

Płyty na kształt plastra miodu to innowacyjny sposób na ekologiczne, ale i w pełni praktyczne zabezpieczenie paczek. Z łatwością można dostosować pożądaną formę do danego produktu tak aby nie pozostały puste przestrzenie. Jednocześnie materiał ten jest biodegradalny i lekki.

Czy szkło i aluminium również powrócą do łask?

Wiele wskazuje na to, że odchodzenie od plastiku jest brane bardzo poważnie przez wiele firm i organizacji. Zastępowanie materiału plastikowego, papierowym widoczne jest praktycznie na każdym etapie naszej codzienności. Pozostaje w tym momencie pytanie czy zatem szkło i aluminium również powróci. Pamiętamy bowiem, że to właśnie plastik zdegradował szkło zabierając mu pierwszeństwo w tworzeniu chociażby opakowań butelkowych. Nie wszystko także możemy w papier zapakować.

Szkło i aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność bez utraty jakości – co najważniejsze, dzięki wdrożeniu systemów płatności za zwrot, klienci mogą być zachęcani do faktycznego zwrotu szklanych, aluminiowych, a nawet plastikowych butelek i puszek.