pleksi na wymiar

Pleksi na wymiar – czym jest szkło akrylowe i jak się je wykorzystuje?

Tak zwane pleksi to materiał, którego właściwa nazwa to szkło akrylowe lub szkło organiczne. Ze względu na swoją niską cenę i łatwość obróbki, pleksi na wymiar wykorzystywane jest w bardzo wielu branżach i miejscach. Artykuły takie jak reklamy, standy marketingowe, albo element dekoracyjne, zwykle tworzone są na indywidualne zamówienie. Czym cechuje się szkło akrylowe i kiedy warto rozważyć wybór tego tworzywa?

Pleksi, czyli szkło akrylowe – co to za materiał?

Szkło akrylowe popularnie znane jako pleksi lub pleksa, to przezroczyste tworzywo sztuczne o bardzo dużej wytrzymałości. Ponieważ świetnie przepuszcza ono światło, bywa wykorzystywane do tworzenia szyb w różnego rodzaju pojazdach, a nawet statkach, albo do zabudowy tarasów, balkonów i tworzenia ogrodów zimowych. Wyroby z pleksi dostępne są w bardzo wielu kolorach, ponieważ tworzywo można dowolnie barwić. Co więcej, ze względu na to, że materiał ten ulega depolimeryzacji w dość niskiej temperaturze, jest on łatwy w recyklingu.

Pleksi jest materiałem termoplastycznym, uważanym za bardzo łatwy w obróbce. Dzięki temu firmy takie jak marka ze strony https://www.stanplex.pl/ proponują usługi wykonania pleksi na wymiar pod dowolny projekt. Wyroby ze szkła akrylowego mają różne rozmiary i kształty – od malutkich ekspozytorów na biżuterię, po obszerne meble z wieloma szufladkami.

Pleksi jest lekka i niezwykle wytrzymała, w tym także na gięcie i uderzenia. Jej jedyna wada wynikająca z niewielkiej twardości materiału, to niska odporność na zarysowania. Z tego powodu pleksi na wymiar wybierane na przykład na elementy dekoracyjne często pokrywa się ochronną folią. Szkło akrylowe to materiał całkowicie wodoodporny, przez co z powodzeniem może być stosowany w miejscach wilgotnych jak łazienka i na zewnątrz, na przykład w formie ozdób ogrodowych albo zadaszeń tarasów.

Gdzie przydaje się pleksi na wymiar?

Trudno wymienić wszystkie możliwe zastosowania pleksi – jest to materiał tak uniwersalny, że bywa wykorzystywany na przeróżne sposoby w bardzo wielu miejscach i okolicznościach. Często spotyka się go między innymi w budownictwie, jako materiał wykorzystywany do tworzenia światłowodów, ścianek działowych, albo świetlików w domach prywatnych czy budynkach firmowych.

Z przygotowanego pleksi na wymiar tworzy się także artykuły na co dzień wykorzystywane w marketingu. Bardzo popularne są na przykład stojaki reklamowe z tego tworzywa, różnego rozmiaru ekspozytory, albo na stałe montowane reklamy. Z pleksi często przygotowuje się także kolorowe loga marek wieszane nad lokalami i wejściami do sklepów firmowych.

Pleksi na wymiar to również możliwość stworzenia funkcjonalnych i tanich mebli, często wykorzystywanych nie tylko w domach, ale także i różnego rodzaju zakładach pracy. Organizery z szufladami i półkami z tworzywa akrylowego stosuje się na przykład w cukierniach, gdzie pomagają one na organizację drobnych słodyczy. W zakładach samochodowych mogą one pełnić rolę szafek na różnego rodzaju śruby, nakrętki i małe narzędzia, a w domu prywatnym, w dziecięcym pokoju – organizera zabawek.

Wyroby z pleksi na zamówienie i nietypowe projekty

Wyroby z pleksi na wymiar, takie jak indywidualnie zamawiane organizery z szufladami, albo ekspozytory pod konkretne produkty, to nie rzadkość. Ponieważ szkło akrylowe często wykorzystuje się w projektach takich jak na przykład zabudowa balkonów, wydaje się oczywiste, że płyty muszą zostać wykonane na zamówienie pod podane wymiary. Wybór pleksi zamiast innych materiałów takich jak szkło albo poliwęglan to duża oszczędność, która nie wymaga rezygnacji z trwałości gotowego produktu.

Dużą uwagę przykłada się do zastosowania pleksi w różnego rodzaju firmach, zakładach i biurach, jednak materiał ten może być także szeroko wykorzystywany w prywatnych domach. Elementy dekoracyjne i funkcjonalne, które się z niego tworzy, są dostępne nawet przy ograniczonym budżecie. Płyty z pleksi na wymiar to między innymi szeroki wybór ścianek działowych, które można montować także w łazienkach, płyty odpowiednie do montażu w kabinie prysznicowej, ozdobne elementy do kuchennych blatów, a nawet lekkie i praktyczne meble, z których można korzystać także w ogrodzie.