Peleciarki (granulatory) czym są i do czego służą?

Peleciarki to urządzenia, które można wykorzystywać zarówno w domach, jak i na potrzeby przemysłowe. Peleciarki goszczą na polskim rynku już od kilku lat i zdobywają coraz większą popularność. To urządzenia przeznaczone dla osób, które chcą wytwarzać tzw. pellet, czyli sprasowany materiał służący najczęściej do ogrzewania pomieszczeń i całych budynków. W domach bardzo popularne są piece na pellet, które są łatwe w obsłudze, a ponadto przechowywanie materiału wykorzystywanego do grzania nie wymaga aż tak wiele miejsca, jak np. w przypadku węgla. A jak działają peleciarki (zwane także granulatorami) i do czego się je wykorzystuje?

 

Jak działają peleciarki?

 Peleciarka to maszyna, która na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, jednak operuje dość dużą mocą. Najpierw cały materiał trafia do specjalnego dozownika w peleciarce. Następnie zostaje przetłoczony przez specjalną matrycę, która przepuszcza tylko najdrobniejsze kawałeczki. Trociny na matrycy przesiewane są przez specjalne otwory, po których toczą się rolki. Następnie całość jest prasowana, dzięki czemu wypychane jest powietrze, a zamiast tego pellet zyskuje niewielką objętość. Zanim uruchomi się urządzenie warto zapoznać się z instrukcją obsługi, bo czasami może zdarzyć się, że peleciarka się blokuje lub nie da się jej uruchomić. Późniejsze użytkowanie jest już znacznie łatwiejsze i wprost intuicyjne. Więcej na temat peleciarek można przeczytać na stronie https://peletto.pl/peleciarki-granulatory.

Do czego wykorzystuje się granulatory?

Granulatory wykorzystuje się do produkcji pelletu, czyli sprasowanych trocin, wiór, zrębków, słomy zbóż, słomy rzepaku oraz roślin energetycznych. Pozyskany materiał służy przede wszystkim do pozyskiwania paliwa. Tak powstały pellet można wykorzystać do pieców, kominków, kuchenek, kotłów. Pellet jest ponadto bardzo ekologiczny, dzięki czemu nie przyczyniamy się do nadmiernego skażenia środowiska. Materiał ma bardzo dobre właściwości spalania – nie tworzy dużej ilości dymu ani popiołu, a ponadto jest znacznie bardziej kaloryczny, właśnie dzięki sprasowaniu i swojej niewielkiej objętości. Już mała ilość może zapewnić bardzo efektywne spalanie i wytwarzanie ciepła przez dłuższy czas.

Od czego zależy jakość pelletu?

Jakość otrzymanego pelletu zależy od kilku czynników m. in.:

  • odpowiednio dobranego surowca – znacznie lepiej sprawdzają się wióry z drzew iglastych niż liściastych,
  • jego wilgotności – wskazana jest jak najmniejsza wilgotność wiórów,
  • składu frakcyjnego – im drobniejsze wióry tym lepiej.