panele dźwiękochłonne

Panele dźwiękochłonne – charakterystyka i zastosowanie w przemyśle

Hałas na stanowisku pracy to jeden z czynników mocno obciążających pracowników. Przebywanie w głośnym miejscu powoduje dyskomfort, zmęczenie, a także negatywnie wpływa na stan zdrowia. Może być przyczyną wielu chorób zawodowych. Jak go uniknąć? Czasem nie da się wyciszyć bezpośrednio pracującej maszyny, można natomiast, wyciszając całą halę czy pomieszczenie, w której się ona znajduje zmniejszyć natężenie hałasu na stanowisku pracy.

Czym są panele dźwiękochłonne wykorzystywane w przemyśle?

Wyciszanie pomieszczeń w zakładach przemysłowych to niełatwe zadanie, ale często po prostu koniecznie. Gdy praca urządzeń i maszyn uniemożliwia pracownikom zachowanie koncentracji, niezbędnej dla bezpiecznej i efektywnej pracy, wówczas zachodzi ryzyko, że niespełnione są normy akustyczne przewidziane w przepisach. Istnieją rozwiązania, dzięki którym sytuację tę można opanować – decydując się na montaż paneli dźwiękochłonnych lub ścianek akustycznych. Te w wersji profesjonalnej (przemysłowej) są wykonywane z takich materiałów jak: stal ocynkowana, blachy perforowane, płyty z wełny mineralnej, specjalistyczne powłoki gumowe i inne materiały o wysokiej zdolności dźwiękochłonnej. W odpowiednim zestawieniu stanowią one kilkuwarstwową konstrukcję doskonale sprawdzającą się w każdych warunkach.

Dopasowanie ścianek akustycznych do specyfiki zakładu oraz natężenia emitowanego hałasu

Z uwagi na to, że każdy zakład pracy jest inny i funkcjonuje inaczej, ważna jest możliwość zamówienia paneli dźwiękochłonnych o różnej budowie i na indywidualny wymiar. Ale wielkość to nie wszystko – producenci oferują różne rodzaje konstrukcji, proponując też doposażenie w postaci kół i prowadnic. Takie panele dźwiękochłonne są ruchome, a ich mobilność sprawia, że dość swobodnie można kreować przestrzeń – otwierać ją lub zamykać, aby oddzielić od siebie stanowiska pracy w pomieszczeniach.

Gdzie sprawdzą się mobilne ścianki akustyczne? Tam, gdzie nie można na stałe ograniczyć dostępu do urządzeń czy linii produkcyjnych. Jeżeli w przedsiębiorstwie zachodzą różne procesy, a część z nich jest tylko okresowa, to właśnie mobilne panele dźwiękochłonne będą najlepszym rozwiązaniem.

Znaczenie paneli dźwiękochłonnych w przemyśle

W przemyśle zastosowanie paneli dźwiękochłonnych ma swoje uzasadnienie – obniżenie natężenia hałasu na stanowiskach pracy jednoznacznie zwiększa komfort i efektywność pracowników, kreując środowisko pracy zgodne z obowiązującymi zasadami BHP. Ale to nie wszystko. Ścianka nie tylko blokuje przepływ dźwięków, ale też skutecznie zmniejsza oddziaływanie pyłu i innych zanieczyszczeń na tak oddzielonych stanowiskach pracy. Ciszej, czyściej i bardziej komfortowo – tak może być w przedsiębiorstwie, które stosuje ścianki akustyczne do kreowania przestrzeni.