biuro rachunkowe Warszawa Ochota

Odpowiednia komunikacja: Klient a biuro rachunkowe – Warszawa, Ochota

Każde biuro rachunkowe musi prowadzić odpowiednią komunikację z klientami. To wyjątkowo ważny aspekt, ponieważ klienci biur kontaktują się z księgowymi, asystentami i menedżerami. Od tego zależy ogólny sukces współpracy oraz firmy. Kontakt ten można nawiązać najczęściej mailowo lub telefonicznie. Biuro rachunkowe Warszawa – Ochota, w odpowiedzi na szybko rosnące potrzeby klientów wprowadziło do swojej oferty prowadzenie księgowości on-line.

Korespondencja w komunikacji biura rachunkowego z klientem

Korespondencja w komunikacji odgrywa kluczową rolę, niezależnie od charakteru relacji. Jest to podstawowy sposób przekazywania informacji pomiędzy klientem a firmą, konserwatywnie realizującą normy korespondencji biznesowej wyznaczone wcześniej przez kierownika lub prezesa danej jednostki.

Często jednak wypracowywany jest powściągliwy i mało szczegółowy model rozmowy, który sprawdza się w przypadku korespondencji sądowej czy urzędowej. Może to jednak prowadzić do dezinformacji klienta, który zwykle nie zna tych zasad.

Komunikacja telefoniczna pomiędzy klientem a księgowym

Nieco lepiej jest w przypadku komunikacji przez telefon. Chociaż angażuje ludzi bardziej osobiście i nie dystansuje uczestników, jakość i ilość dostarczanych informacji może być daleka od ideału. Z drugiej strony, komunikacja telefoniczna jest często konieczna, ponieważ umożliwia natychmiastowy kontakt. Nie musimy czekać na odpowiedź e-mail. Warto rozwijać umiejętność prowadzenia rozmowy w sposób konsekwentny i rzeczowy. To bardzo cenna umiejętność – są firmy, których główną działalnością jest szkolenie z zasad skutecznej komunikacji. Ważne jest, aby unikać nieporozumień i błędów.

Organizacja komunikacji pomiędzy klientem a biurem rachunkowym

Jak wiadomo, w biurach rachunkowych możemy mieć kontakt z wieloma różnymi zawodami. Księgowy na pewno nie będzie znał wszystkich niuansów danej branży, z którą będzie współpracował i będzie zmuszony poprosić o różne dokumenty i transakcje.

Chaos organizacyjny w firmie klienta oznacza dla biura rachunkowego brak kontaktów lub częstych zmian. Brak odpowiedniego kontaktu z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za konkretną pracę jest sporą przeszkodą, zwłaszcza przy wyjaśnianiu konkretnych zagadnień dotyczących danej firmy.

Gdy księgowi są dobrze zorientowani w strukturze firmy, posiadają dużą wiedzę na temat sprzedawanych produktów lub usług, działalności firmy oraz wystawianych dokumentów księgowych.