Nauka języków obcych opłacalna bardziej niż kiedykolwiek? Dowiedz się, kiedy i gdzie może Ci się przydać ich znajomość?

Uznaje się i zresztą bardzo słusznie, że znajomość języków obcych jest bardzo pomocna, zarówno w życiu prywatnym, zawodowym, jak i podczas normalnego funkcjonowania. Umiejętność szybkiego przyswajania sobie obcojęzycznych słów, pisowni, gramatyki oraz oczywiście wymowy to coś bardzo istotnego, a szczególnie w wielokulturowych środowiskach. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo potężnym i wartościowym narzędziem jest znajomość obcych języków.

Historia pokazuje nam, że języki obce były nam potrzebne od zawsze. Czy to podczas wojen, w trakcie okupacji, czy też współcześnie. Osoba znająca języki obce, nie tylko ma mniejsze problemy z komunikacją z obywatelami innych krajów, ale też jest lepszym kandydatem na wiele stanowisk, kiedy poszukuje pracy. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą umiejętność z zakresu władania językami obcymi.

Poszukiwany kandydat ze znajomością języka angielskiego, niemieckiego i nie tylko…

Nie jest to regułą, jednak w wielu przypadkach to właśnie doskonała znajomość konkretnego języka oraz umiejętność biegłego posługiwania się nim w mowie i w piśmie, decyduje o zatrudnieniu konkretnego kandydatka na dane stanowisko. Staje się to szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z firmą o międzynarodowym charakterze, a tym bardziej, jeśli poszukujemy pracy za granicą. Warto odnotować, że często już w samych ogłoszeniach znajduje się zapis, że warunkiem zatrudnienia jest umiejętność posługiwania się językami obcymi.

Niektórzy pracodawcy, którzy świadomi się tego, że rozwój jest jednym z kluczowych etapów prowadzenia swych działań, wysyłają lub oferują darmowe lekcje języków obcych, (najczęściej angielskiego), aby ci byli w stanie współpracować przy różnych, dodatkowych projektach i oferować tym samym jeszcze więcej. To świetna okazja dla pracownika, który ma możliwość poszerzenia swoich kompetencji, które mogą zaprocentować na przyszłość, a to np. Poszukując nowej pracy.

Świadomy turysta/wczasowicz

Wiele osób zna to uczucie, kiedy potrzebuje jedynie zapytać o coś pośród obcokrajowców, jednak brak znajomości języka blokuje nas, a wręcz paraliżuje. Z pewnością nie jest to przyjemne uczucie, a dodatkowo wzbudza w nas pretensje do siebie samych, że nie robimy nic, aby to po prostu zmienić. Tak naprawdę, wystarczy nam komunikatywna znajomość języka angielskiego, aby swobodnie dogadać się w większości innych krajów, gdyż jest to najbardziej uniwersalny sposób komunikacji.

Aktualnie, bardzo duży nacisk kładzie się na edukację dzieci i młodzieży, jeżeli chodzi o języki obce. Osoby odpowiedzialne za ustalanie norm i kierunków edukacji zdają sobie sprawę z tego, że globalizacja postępuje coraz intensywniej, a to oznacza, że w niedalekiej przyszłości, większość z nas będzie pracować w firmach międzynarodowych, gdzie posługuje się dwa lub nawet trzema różnymi językami. Obecnie osoby, które znają 2 lub 3 języki, praktycznie nie muszą obawiać się o pracę, gdyż dosłownie w każdym mieście znajduje się wiele firm, które poszukują osób, sprawnie posługującymi się angielskim, niemieckim, czy też rosyjskim.

Przewidywania na przyszłość…

Pomimo tego, że technologia rozwija się w bardzo dużym tempie i tak nie wyręczy nas ona w zupełności w komunikacji. Znajomość języków obcych była, jest i będzie ważna oraz pożądana w wielu sytuacjach. Testowane są urządzenia, które potrafią na bieżąco tłumaczyć wypowiadane słowa w obcym języku, jednakże i to nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z barierami językowymi. Warto też odnotować, że nie wszyscy mają wrodzoną łatwość do nauki języków obcych, przez co jedni przyswajają nowe słowa bardzo szybko, a inni muszą poświęcić na to o wiele więcej czasu i energii.