Nakładkowe wybielanie zębów – sprawdzony sposób na śnieżnobiały uśmiech
W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele preparatów mających na celu usuwanie z zębów osadów i przebarwień, czyli wybielenie ich powierzchni. Niestety, o ile takie środki są w niewielkim stopniu skuteczne w przypadku niewielkiego poszarzenia czy zażółcenia szkliwa, o tyle nie poradzą już sobie z głębokimi zmianami koloru i na pewno efekt nie będzie trwały. Najlepszym sposobem na śnieżnobiały uśmiech może okazać się zabieg nakładkowego wybielania zębów, który łączy metodę dentystyczną z samodzielną pielęgnacją w domu!
Przygotowanie do wybielania zębów
Przed zabiegiem wybielania zębów(https://doktorrawicki.pl/uslugi/wybielanie) konieczne jest przeprowadzenie kontroli stanu zdrowia jamy ustnej. W tym czasie stomatolog oceni, z jakiego rodzaju przebarwieniami ma do czynienia. Dodatkowo może zaproponować pacjentowi przeprowadzenie kilku drobniejszych zabiegów przygotowawczych, takich jak scalling czy piaskowanie. Jeśli w zębach znajdują się jakiekolwiek metalowe uzupełnienia, dentysta może zaoferować ich wymianę na kompozytowe, by efekt rozjaśnienia był jeszcze wyraźniejszy.
Po takim wstępnym przygotowaniu stomatolog pobiera wycisk szczęki i na jego podstawie przygotowuje indywidualnie dopasowane szyny zębowe. To właśnie nakładki, które służą do przeprowadzania stopniowego wybielania uzębienia.
Wybielanie zębów w domowym zaciszu
Mając już specjalne nakładki dostosowane do kształtu uzębienia pacjent otrzymuje od dentysty zestaw środków wybielających o bezpiecznym, ale i skutecznym stężeniu substancji aktywnych.
Przed założeniem szyn konieczne jest bardzo dokładne wyszczotkowanie zębów i usunięcie wszelkich resztek pokarmowych również z przestrzeni między zębami. Następnie należy nałożyć do nakładek odpowiednią ilość środka wybielającego – tak, by na jeden ząb przypadały około 2 milimetry preparatu. Szyny trzeba delikatnie nałożyć na zęby i lekko docisnąć, unikając przedostania się kremu wybielającego na tkanki błony śluzowej.
Tak przygotowane i nałożone nakładki powinny zostać na zębach od czterech do ośmiu godzin. Najwygodniej dla większości pacjentów stosować tę metodę w nocy, gdy szyny wywołują mniejszy dyskomfort.
Zdejmowanie szyn i pielęgnacja białego uśmiechu
Po zdjęciu nakładek wybielających konieczne jest oczyszczenie zębów z pozostałości preparatu i bardzo dokładne przepłukanie jamy ustnej czystą wodą. Efekt wybielania będzie widoczny już po jednej aplikacji, jednak jego utrzymanie jest w pełni zależne od pacjenta. Przede wszystkim przez 3-4 dni powinien on unikać spożywania napojów i pokarmów, które mogą zabarwiać szkliwo. Obok herbaty, kawy czy wina nie jest więc wskazane przyjmowanie także warzyw takich, jak marchew czy buraki lub jedzenie posiłków na ich bazie.
Efekty nakładkowego wybielania warto skonsultować u swojego stomatologa, który upewni się, że domowy zabieg został przeprowadzony prawidłowo. Jednocześnie będzie on w stanie dobrać kosmetyki podtrzymujące uzyskaną biel i wzmacniające szkliwo bez ryzyka jego odbarwienia.