dom z papieru

Najwa Nimri – kim jest gwiazda „Domu z papieru”? Najważniejsze informacje

Najwa Nimri to hiszpańska aktorka i piosenkarka, która jeszcze kilka lat temu była znana głównie na terenie swojego kraju, jednak obecnie usłyszał już o niej cały świat. Kim jest gwiazda „Domu z papieru”, czym zasłużyła sobie na taką sławę i w jakich innych produkcjach występuje? Warto dowiedzieć się o niej więcej, ponieważ w przeciwieństwie do niektórych celebrytek, Najwa Nimri to nie wykreowana sztucznie gwiazda.

Dzieciństwo Najwy Nimri

Przyszła sława urodziła się 14 lutego w 1972 roku w Pampelunie (Nawarra). Jest pochodzenia jordańsko-baskijskiego. Nie jest jedyną sławną osobą w rodzinie, gdyż poza nią Alexander Nimier – jej kuzyn – jest cenionym piosenkarzem. Poza nim Najwa ma  brata oraz przyrodnie rodzeństwo. Początkowo, w wieku dziecięcym żyła w Bilbao, ale obecnie przeniosła się do Madrytu.

Droga do sławy – wszystko zaczęło się od muzyki

Pierwsze kroki w wielkiej karierze Najwa Nimri stawiała w dziedzinie muzyki. W 1996 roku założyła wraz z Carlosem Jeanem zespół pod nazwą „Najwajean”. Jednak dopiero w 2001 roku zaczęła swoją w pełni samodzielną karierę. W 2010 roku pojawił się jej pierwszy solowy album w języku hiszpańskim „El Último Primate”. Wyprodukowany został przez Alfonso Péreza, samą Najwę i przy pomocy Raúla Santosa.

Z kolei w 2012 roku pojawił się jej studyjny album zatytułowany „Donde rugen los volcanes”, ponownie we współpracy z Raúlem Santosem. W tym samym roku powstało pierwsze wideo do „Where the volcanoes rugen”, który jest pierwszym singlem Najwy nakręconym na wyspie Lanzarote. Po tym nastąpiła długa cisza i dopiero w 2019 roku piosenkarka wróciła do kariery muzycznej. Wydała trzy single oraz w 2020 roku stworzyła album „Viene de Largo”.

Filmografia Najwy Nimri – nie tylko „Dom z papieru”

Poza takimi produkcjami jak „Dom z papieru” czy „Uwięzione” warto przyjrzeć się bliżej innym filmowym osiągnięciom aktorki. Wiele bardziej bądź mniej niszowych ról Najwy cieszy się sporym uznaniem. Przykładem może być wzruszająca historia „Kochankowie z polarnego kręgu”, gdzie hiszpańska aktorka odgrywa jedną z głównych ról. Film opowiada o dwójce dzieci, które w dość młodym wieku zakochują się w sobie. Jednak nie jest to tylko szczenięce zauroczenie, ale głębokie uczucie, które zostaje z nimi na długie lata. Sama historia przeplatana jest różnymi, powtarzającymi się motywami i symbolami, jednak to zakończenie jest tym, co pozostaje na długo w myślach widza. Najwa w roli młodej Any dostaje bardzo wysokie noty w rankingu publiczności.

Kolejną wartą uwagi produkcją jest film o dość odmiennej tematyce w porównaniu z powyższym przykładem. Jednak nie znaczy to, że Najwa Nimri nie odnalazła się w tym świecie. Wręcz przeciwnie – została oceniona najwyżej ze wszystkich aktorów grających w filmie. „Metoda” pokazuje talent kobiety, a sam film przedstawiający losy siedmiu konkurentów ubiegających się o miejsce w pracy, jest idealnym odzwierciedleniem bezlitosnych mechanizmów „wyścigu szczurów”.

Pisząc o Najwie Nimri nie w sposób nie wspomnieć o jej światowych rolach, które przyniosły aktorce ogromną sławę. Przede wszystkim na piedestale postawiono ją w produkcji „Uwięzione”, gdzie wciela się w bohaterkę zwaną Zulemą. Rola została oceniona bardzo wysoko, co świadczy o aktorskich umiejętnościach Najwy. Fabuła serialu opiera się na historii Macareny, która trafia do więzienia i aby przetrwać, musi nauczyć się walczyć o swoje.

Opinie widzów wobec Najwy również są bardzo pozytywne i wielu z nich ocenia aktorkę jako czarny charakter, którego darzy się ogromną sympatią. Jak wiadomo, nie jest łatwo grać rolę tzw. złego bohatera i jednocześnie być najbardziej cenioną postacią. Więzienny klimat przypadł do gustu publiczności i serial dorobił się czterech sezonów i na tym zakończyły się losy większości bohaterów. Dobra wiadomość jest taka, że postać Najwii Nimri pojawia się także  w kolejnym serialu „Uwięzione: Hotel Oaza”, który jest kontynuacją losów Macareny i Zulemy. Warto sięgnąć po ten hiszpański serial, nawet nie będąc fanem więziennych potyczek – a sama gra aktorska Najwy z pewnością przypadnie do gustu niejednemu krytykowi filmowemu.

Czy warto nadrobić „Dom z papieru”?

Na samo zakończenie wisienka na torcie. „Dom z papieru” to hiszpański serial podbijający serca widzów na całym świecie. Pięć wyczekiwanych sezonów, które przyniosły olbrzymie dochody. Choć zapewne wiele osób widziało już tę – bądź co bądź – kultową produkcję, jednak jeśli nie obejrzało się całości lub nawet kilku sezonów, to czy warto poświęcać kilkadziesiąt godzin, by ten serial nadrobić?

Fabuła „Domu z papieru” opiera się na zorganizowanym napadzie ośmiorga przestępców, którzy współpracują z tajemniczym Profesorem. Negocjuje on z policją i z zaskakującą łatwością manipuluje całym organem śledczym. Najwa Nimri jako policjantka odnajduje się w swojej roli doskonale i niejednokrotnie zaskakuje. Miesza plany Profesora i niweczy jego działania. To właśnie dla kreacji aktorskich, zwrotów akcji i ciągłego napięcia warto zobaczyć ten serial.