Na jaki projektor krótkoogniskowy się zdecydować?

Wielu z nas marzy o własnym, domowym kinie. Jednak nie każdy wie, że warto w takim przypadku doskonale sprawdzi się projektor krótkoogniskowy, a to właśnie tego rodzaju rzutniki świetnie sprawdzą się do oglądania seansów na dużych ekranach i w naprawdę dobrej jakości. Co więcej, takie projektory świetnie sprawdza się nie tylko w domach ale również w biurach.

Co tak właściwie oznacza, że dany projektor jest krótkoogniskowy?

Zasada działania takiego projektora, najprościej rzecz ujmując polega na emitowaniu wiązki światła, która pada na specjalne płótno czy też ścianę, dzięki czemu otrzymujemy pożądany przez nas obraz. Jego główną zaletą jest możliwość ustawienia go w niewielkiej odległości od ekranu, na którym chcemy wyświetlić nasz film czy prezentację. Odległość ta, może wynosić nawet 1-1.5m, a uzyskany obraz będzie w naprawdę dobrej jakości. Dlatego też, właśnie taki projektor krótkoogniskowy https://abcprezentacji.pl/Projektory-krotkoogniskowe-BenQ-Epson-i-Sanyo-a176.html doskonale sprawdzi się w biurze, gdzie nie zawsze są duże sale, by móc wyświetlać prezentację, czy też z powodzeniem może zastąpić telewizor w domu. Co więcej, projektor jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu w każdej chwili możemy zabrać go i przenieść w dogodne dla nas miejsce.

Czym sugerować się wybierając projektor?

Wybierając tego rodzaju projektor, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Jednym z nich, jest rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Decydując się na sprzęt do kina domowego, warto postawić na rozdzielczość Full HD, dzięki czemu otrzymamy ostry i wyraźny obraz. Bardzo ważna jest także jasność, która jest określana w ANSI lumenach. Warto wiedzieć, że im większa jest wartość, tym projektor bardziej dostosowany jest do pracy w naprawdę bardzo jasnych pomieszczeniach, typu aula w szkole czy sala w biurze. Do kina domowego doskonale sprawdzi się projektor o jasności w przedziale 1500-2500 ANSI lumenów. Natomiast decydując się na sprzęt do biura czy szkoły, warto zwrócić uwagę, czy dany model ma możliwość połączenia bezprzewodowego Wi-Fi. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze projektora jest zastosowana w nim technologia wyświetlania obrazu. Najczęściej stosowane są dwie technologie, DLP oraz LCD. Na rynku dostępne są również projektory z technologią LCOS, jednak są bardzo drogie, przez co nie zyskują dużego zainteresowania klientów.

Projektory z technologią DLP charakteryzują się wysoką jakością obrazu i kontrastem, dobrym odwzorowaniem czerni, a także małymi gabarytami, natomiast są znacznie droższe w porównaniu do LCD i może wystąpić efekt tęczy podczas wyświetlania dynamicznych scen. Natomiast projektory krótkoogniskowe LCD  mają bardzo dobre odwzorowanie kolorów, wysoką jasność i kontrast. Mają też jednak wady, są większe i cięższe, mogą występować martwe piksele, a także gorzej oddają czarne kolory.

Jak i gdzie najlepiej zamontować projektor krótkoogniskowy?

Warto wiedzieć, że dobrze zamontowany projektor, powinien znajdować się na odpowiednio dobranej wysokości, przeważnie zaraz pod sufitem. Pomiędzy nim, a ekranem, na którym chcemy wyświetlać obraz, powinna być zachowana odpowiednia odległość. Dokładny odstęp, powinien zostać podany w specyfikacji sprzętu. Bardzo ważne jest, by do projektora doprowadzić zasilanie i podłączyć do niego głośniki. Decydując się na kino domowe, warto wiedzieć, że pomieszczenie powinno być zaciemnione, by uzyskać lepszą jakość wyświetlanych obrazów.

Jaki projektor wybrać do domu, a jaki do biura?

Wybór sprzętu, zależy od tego, gdzie ma być używany. Do biur, szkół czy uczelni najczęściej wybierane są projektory LCD, które pozwalają wyświetlać ostry i czytelny obraz, który będzie dobrze widoczny nawet z większych odległości. Decydując się na projektor do domu, wybór najczęściej pada na te z technologią DLP lub DLP LED, czyli połączenie DLP z trzema lampami LED, dzięki czemu uzyskujemy jeszcze lepsze efekty, a sprzęt jest dużo mniejszy i lżejszy niż LCD. Warto przeanalizować dokładnie i zastanowić się jaki sprzęt wybrać, gdyż odpowiednio dobrany sprzęt będzie służył nam przez wiele lat.