włoska restauracja

Na czym polega fenomen kuchni włoskiej?

Kuchnia włoska od lat święci tryumfy na całym świecie. Polacy również się jej nie oparli. Praktycznie w każdym małym miasteczku znajdziemy pizzerię. Ale właściwie, dlaczego kuchnia włoska zdobyła tak ogromną popularność?

Powiew Zachodu a włoska kuchnia

Na początku warto zaznaczyć, że kuchnia włoska dotarła do Polski, dzięki amerykańskim filmom we wczesnych latach 90. Polacy fascynowali się wszystkim tym, co było zachodnie, a zwłaszcza made in USA. W wielu popularnych filmach bohaterowi raczyli się pizzą na dowóz czy lasagne.

Początkowo w kraju nad Wisłą dosyć nieudolnie próbowaliśmy odtwarzać włoską kuchnię, ale z biegiem czasu i wzrostem wiedzy na temat gotowania sytuacja diametralnie się zmieniła. Nasza świadomość kulinarna bardzo się zmieniła, a co za tym idzie, restauracje muszą się dopasować do preferencji klientów. Co więcej, Polacy coraz częściej rezygnują z ciężkostrawnych potraw. Zamieniają je na zdecydowanie lżejsze włoskie przysmaki bądź potrawy mocno nimi inspirowane. A jest to prostsze niż mogłoby się wydawać. Wszak wiele włoskich składników znajdziemy w osiedlowym markecie.

Dodatkowo kuchnia włoska jest bardzo zdrowa. Opiera się na oliwie z oliwek, pomidorach i ziołach. Jej różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele tradycyjnych włoskich potraw przygotowuje się w przysłowiowe 5 minut. Wystarczy kilka podstawowych składników i możemy cieszyć się smacznym i zdrowym posiłkiem.

O czym warto pamiętać, przygotowując włoskie potrawy?

Jak wcześniej wspominano kuchnia włoska kocha prostotę. Dlatego powinniśmy zawrócić szczególną uwagę na jakość produktów. To właśnie ona w ogromnej mierze wpływa na jakość przygotowywanego jedzenia.

Po drugie — sezonowość. We Włoszech bardzo często przygotowuje się potrawy z najświeższych produktów. To samo oferuje każda prawdziwa włoska restauracja.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że każdy region Italii ma swoje popisowe danie. Na północy chętnie przygotowuje się dania z ryżu czy polenty. Na południu króluje makaron. Nie możemy zapominać o winach… Każdy region ma swój popisowy gatunek.

Kuchnia włoska jest przebogata i na pewno nie ogranicza się tylko do pizzy i makaronu z mięsnym sosem. Pełna smaków i aromatów. Dzięki temu każdy z nas, bez względu na indywidualne preferencje kulinarne znajdzie coś dla siebie.

Co więcej, każdy region ma coś, czego warto spróbować. Dwutygodniowe wakacje, to zdecydowanie za mało, żeby dobrze poznać kuchnię włoską. Aczkolwiek taka podróż może stać się inspiracją na kolejne lata.