Maseczki ochronne – co musisz o nich wiedzieć?
Wraz z pandemią koronawirusa wzrosło znaczenie i zainteresowanie maseczkami ochronnymi. Co prawda obecnie maseczki musimy tylko zakładać do placówek związanych ze zdrowiem, to w społeczeństwie zwiększyła się świadomość, co do ich skuteczności i działania. Dzisiaj postanowiliśmy Wam zebrać wszystkie informacje na temat maseczek ochronnych w jednym artykule. Sprawdźcie sami!
Jakie są rodzaje maseczek ochronnych?
Każdy z Was nieraz pewnie miał na twarzy maseczkę chirurgiczną, która jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Niewiele osób jednak wie, że wyróżniamy kilka rodzajów maseczek chirurgicznych. Zobaczcie sami.
Maseczki ochronne chirurgiczne możemy podzielić ze względu na stopień filtracji:
- typ I – skuteczność ta wynosi ≥ 95;
- typ II – skuteczność filtracji wynosi ≥ 98;
- typ IIR – skuteczność filtracji wynosi ≥ 98.
Jeżeli chodzi o zastosowanie, to lekarze na co dzień korzystają z maseczek typu II i IIR. Ten rodzaj maseczek chirurgicznych składają się z trzech warstw włókniny polipropylenowej.
Oprócz wyżej wymienionych maseczek wyróżniamy między innymi jeszcze:
- maseczki z zaworami;
- maseczki FFP3;
- maseczki biodegradowalne FFP2;
- maseczki FFP2 5-warstwowe;
Wyróżniamy również półmaski filtrujące (te maseczki możemy kupić zarówno jednorazowe, jak i do wielokrotnego użytku).
Dlaczego warto nosić maseczki?
Wraz z obowiązkiem noszenia maseczkę zaczęły się pojawiać różne głosy związane z powątpiewaniem, co do skuteczności maseczek. Co więcej, niektóre osoby stwierdziły, że nie tylko one nie pomagają, a wręcz przeciwnie – są szkodliwe dla zdrowia. W żadnym wypadku nie jest to prawda.
Po pierwsze musicie wiedzieć, że zdaniem maseczkę nie jest filtrowaniem powietrza. Mają one za zadanie stworzyć barierę ochronną – między błonami śluzowymi, a bakteriami i wirusami. Maseczki chronią nas przed cząsteczkami, które są większe niż 1 mikrometr – dla porównania, cząsteczka koronawirusa ma wielkość około 100 nanometrów.
Wracając jednak do tematu – dlaczego warto nosić maseczki ochronne:
- Jest to ochrona dla innych osób w razie, gdybyśmy to my byli osobami chorymi. Zatrzymują nasze wirusy, które rozprzestrzeniły, np. poprzez kichanie. Maseczki znacznie zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii na odległość, ponieważ większość płynów (i zarazem cząstek zarazków) zostaje w maseczce – nie przenika przez nią.
- Maseczki zmniejszają również ryzyko transmisji zarazków.
- Ograniczają również dotykanie twarz. W znacznej większość wirusy i bakterie są przenoszone na dłoniach. Maseczka ochronna na twarzy poniekąd zabezpiecza nas przed rozprzestrzenianiem tego wirusa w okolicach naszej twarzy.
Jak poprawnie zakładać maseczkę ochronną?
Pamiętajcie, że maseczki ochronne jednorazowe naprawdę służą do jednokrotnego użytku. Podczas noszenia nabierają wilgoci, a po zdjęciu należy je od razu wyrzucić. Pamiętajcie, że noszenie masek w niepoprawny sposób może szkodzić Waszemu zdrowiu. Po jej użyciu staje się ona siedliskiem bakterii, wirusów i drobnoustrojów.
Jak poprawnie zakładać maseczkę ochronną?
- Dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce – zapobiega to przenoszeniu zarazków na twarz.
- Osusz dłonie.
- Maseczkę ochronną należy złapać za gumki i ją rozciągnąć (rozłożyć) – w żadnym wypadku nie dotykaj materiału.
- Maseczkę nakładamy drucikiem do góry (jeżeli jest – dopasowujemy go do nosa). Załóż gumki na uszy i dopasuj kształt maseczki do twarzy.
- Maseczka ochronna powinna dokładnie przylegać do twarzy.
Jak poprawnie zdejmować maseczkę ochronną?
- Zachowaj ostrożność przy zdejmowaniu maseczki – jest to pewnego rodzaju zakażony materiał.
- Maseczkę należy złapać za gumki i delikatnie zdjąć z twarzy.
- Nie dotykaj materiału maseczki.
- Po zdjęciu należy maseczkę schować do woreczka lub pojemnika, aby później wyrzucić ją do odpadów medycznych.
- Następnie umyj i zdezynfekuj ręce.