Maraton charytatywny

Maraton charytatywny – pomysł na pomaganie

Każda z nas lubi pomagać. Nie każdy ma jednak możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy finansowej. Istnieją na szczęście inne sposoby, np. aktywne pomaganie poprzez uczestnictwo w zbiórkach, pomoc doraźna, np. oferowanie noclegu dla uchodźców czy maratony charytatywne. To właśnie maratonami charytatywni się dzisiaj zajmiemy. Opowiemy Wam o nich więcej i podpowiemy, gdzie ich szukać.

 

Co to jest maraton?

Możecie się spotkać z różnymi maratonami, chociażby:

 • maraton filmowy;
 • maraton rowerowy;
 • maraton biegowy.

My dzisiaj chcemy się skupić na maratonach sportowych. Co do zasady ten “prawdziwy” maraton to lekkoatletyczna konkurencja biegowa. Dystans ten jest stały i wynosi dokładnie 42 km i 195 metrów. Teoretycznie nie istnieje coś takiego jak 10 km maraton. Wyróżniamy jednak biegi na konkretne dystanse, np. 5 czy 10 kilometrów i oczywiście półmaraton (21,3 km). Możemy jednak się spotkać z dystansami kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrowymi – mowa tutaj o zawodach górskich. Nie zmienia to jednak faktu, że bez względu na odległość potocznie używa się słowa “maraton” niemal do każdego biegu na dłuższe dystanse.

W kategorii maratonów na pewno spotkaliście się jeszcze z maratonami rowerowymi, zwanymi jako maraton MTB czy szosowe maratony kolarskie. Dystanse tutaj zaczynają się od około 50 km, a kończą nawet na 500 km.

Jakie są maratony charytatywne (bieg charytatywny 2022)?

Skoro już wiecie, co to jest maraton i wiemy, że wszyscy lubią pomagać, to przedstawimy Wam kilka propozycji maratonów charytatywnych:

 1. Bieg charytatywny z butelką mleka organizowany przez Piątnicę. Proponowane dystanse to 21, 10 i 5 km.
 2. XVII Ekologiczny Nocny Bieg Godzinny VIII Sztafetowy Bieg Par, który jest organizowany 3 czerwca i trwa godzinę.
 3. Bieg jedności z Ukrainą, co ciekawe maraton ten miał charakter wirtualny.
 4. Bieg charytatywny PKO, dzięki któremu w zeszłym roku udało się zdobyć ponad milion złotych na cele charytatywne.
 5. Maraton Warszawski #biegamdobrze z PAH. Przy okazji tego wydarzenia były zbierane pieniądze na akcję humanitarną.
 6. „Całe życie w biegu” – bieg był organizowany dla podopiecznych z fundacji Everest.
 7. PZU Maraton Warszawski, który jest organizowany od 1979 roku.
 8. DOZ Maraton Łódź, który jest sponsorowany przez sieć aptek DOZ oraz między innymi przez APAP, IBUPROM czy Strepsils.

Akcji charytatywnych jest tak dużo, że nie sposób je tu wszystkie wypisać. Więcej biegów charytatywnych znajdziecie między innymi tutaj i tutaj. Pamiętajcie jednak, żeby mieć oczy i uszy szeroko otwarte na podobne wydarzenia w najbliższej okolicy. Wbrew pozorom są one organizowane regularnie i bardzo blisko Was.