Loty do Włoch

Rzym, Mediolan, Wenecja czy Bari – kto nie marzy do podróży w te miejsca? Loty do Włoch są wciąż jedne z chętnie wybieranych przez Polaków. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić przepisy, które regulują sytuację epidemiologiczną w tym kraju. Do końca 2021 r. obowiązuje tam stan wyjątkowy.

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 grudnia 2021. R. Co to oznacza dla podróżnych? Muszą oni liczyć się z możliwością wprowadzenia w każdej chwili dodatkowych obostrzeń, które obejmą cały kraj lub jego część. A to może znacznie pokrzyżować plany.

Loty do Włoch. Obowiązki osób wjeżdżających

Włochy wprowadziły kategoryzację krajów. Polska znalazła się w kategorii C, a to oznacza, że osoby podróżujące z Polski muszą przestrzegać dodatkowych obowiązków. Wśród nich jest konieczność zarejestrowania swojego przyjazdu. Można to zrobić na platformie EU Digital Passanger Locator Form. Poza tym każdy podróżny musi też przedstawić specjalny certyfikat unijny o ukończeniu całego cyklu szczepień, przebytej chorobie COVID-19 lub posiadania negatywnego wyniku testu wymazowego wykonanego w ciągu 48 godzin o wjazdy do Włoch. Co ważne – certyfikaty te mogą być wystawione wyłącznie w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim.

Z obowiązku testowania zwolnione są dzieci do 6 roku życia i małoletni, którzy podróżują wraz z rodzicami i spełniającymi powyższe wymagania.

Gdzie lecieć do Włoch?

Obecnie kraj został podzielony na cztery strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. W zależności od koloru obowiązują tam inne przepisy. Najostrzejsze są w strefach czerwonych i pomarańczowych. Mogą objąć m.in. zakaz przemieszczania się. Obecnie lecąc do Włoch najbezpieczniej udać się do strefy białej, gdzie złagodzone zostały obostrzenia. Znalazły się w niej: Abruzja, Apulia, Bazylikata, Dolina Aosty, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Umbria, Wenecja Euganejska, Prowincja Autonomiczna Bolzano-Górna Adyga, Prowincja Autonomiczna Trydent.

Loty do Włoch mogą być całkowicie bezpieczne dla pasażerów. Trzeba tylko przestrzegać określonych zasad. Dostępne są one m.in. na stronie internetowej lotniska (https://www.airport.lodz.pl). Lecąc do Włoch nie można zapomnieć o posiadaniu maseczki. Jest ona niezbędna podczas wizyty na każdym lotnisku, ale też wymagana w samolocie. Przekonaj się, że nawet podczas epidemii koronawirusa możesz przeżyć niezapomnianą włoską przygodę!