leczenie zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą – jak się do tego przygotować?

Wraz z rozwojem medycyny pojawiło się wiele nowych metod łagodzenia bólu. Szczególnie chętnie korzystają z nich osoby, które czeka wizyta u stomatologa. Wypełnianie ubytków, leczenie kanałowe, ekstrakcja – każde z nich wiąże się z odczuwaniem bólu i dużym stresem. Jak sobie z nimi poradzić? Najpopularniejsze jest stosowanie miejscowego znieczulenia komputerowego oraz sedacji wziewnej (aplikacja leków uspokajających). Jednak dla cierpiących na dentofobię przewiduje się też leczenie zębów pod narkozą.

Przygotowanie do leczenia zębów pod narkozą

Zanim zdecydujesz się na leczenie zębów pod narkozą, poszukaj dobrego gabinetu stomatologicznego, który oferuje taką opcję. Nadal nie jest to popularna praktyka. Wynika to też z faktu, że do przeprowadzenia zabiegu potrzeba dwóch zespołów – pod przewodnictwem anestezjologa oraz chirurga stomatologii. Ponadto pacjent musi zostać do zabiegu zakwalifikowany, a tego dokonuje się na podstawie:

  • wywiadu,
  • wyników badań.

O jakie badania zostaniesz poproszony? Jest to kwestia indywidualna, jednak zazwyczaj potrzebne będą wyniki morfologii, jonogramu, czasu protrombinowego, APTT, przeciwciała HBS i HCV. Osoby po 40. i 60. roku życia, a także takie, które cierpią np. na choroby serca powinny też przygotować wyniki EKG, RTG oraz poziom glukozy na czczo.

Zanim poddasz się leczeniu zębów pod narkozą

Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym, również w przypadku leczenia zębów pod narkozą ważne jest zachowanie diety:

  • nie należy jeść 5 godzin przed zabiegiem,
  • nie należy pić 3 godziny przed zabiegiem,
  • należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach.

Pacjent zostaje poproszony o wypełnienie ankiety anestezjologicznej. To niezwykle ważne i cenne źródło informacji dla lekarza, które pozwala mu dopasować odpowiedni rodzaj i dawkę środków znieczulających. Dlatego też podejdź do tego zadania w skupieniu oraz rzetelnie – niczego nie zatajaj ani nie pomijaj, nawet jeśli uważasz, że jest to mało ważne.

Jednym z elementów przygotowawczych przez rozpoczęciem leczenia pod narkozą jest także poinformowanie pacjenta o możliwych skutkach ubocznych. Choć taka forma przeprowadzania zabiegów w żaden sposób nie jest niebezpieczna, to trzeba mieć świadomość, że organizm może zareagować na wiele sposobów. Najczęstszymi objawami są nudności, senność, kaszel, zawroty głowy, krwawienia. Nie należy jednak stresować się ich wystąpieniem. Zazwyczaj mijają niedługo po tym, jak pacjent wstanie z fotela dentystycznego.