Księgowość w JDG – jakie obowiązki ciążą na początkującym przedsiębiorcy?
Jednoosobowa działalność gospodarcza to szansa dla osób, które decydują się pracować na własny rachunek i urzeczywistnić marzenia o własnym biznesie. Prowadzenie działalności wiąże się jednak z szeregiem obowiązków urzędowych i podatkowych. Jakie działania powinien podjąć każdy początkujący przedsiębiorca?
Zgłoszenie firmy do CEIDG
Pierwszym krokiem do prowadzenia własnego biznesu jest złożenie wniosku do CEIDG. Należy wskazać podmiot, który będzie odpowiedzialny za księgowość firmy. Przedsiębiorcy mają możliwość prowadzenia księgowości samodzielnie lub mogą zatrudnić księgowego. Trzecią opcją jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się księgowością takiej jak: http://www.grodzisk-ksiegowosc.pl/. Biuro rachunkowe Grodzisk Mazowiecki świadczy usługi lokalnie oraz zdalnie na terenie całej Polski, zdejmując z właściciela firmy ciężar odpowiedzialności za poprawne rozliczenia podatkowe i urzędowe.
Rejestracja jako czynny płatnik VAT
Przed założeniem firmy należy zapoznać się z ustawą stanowiącą o odprowadzaniu podatku VAT. Niektóre działalności są bezwzględnie zobligowane do płacenia podatku od towarów i usług, z kolei inne są zwolnione z takiej konieczności. Wykaz branż, które nie są zobowiązane do płacenia podatku od towarów i usług znajduje się w art. 113 ustawy o podatku VAT.
Rozliczenie podatku dochodowego
Obowiązki podatkowe uzależnione są od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. W wypadku jednoosobowej działalności gospodarczej najczęściej stosuje się Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR), na podstawie której obliczane są zaliczki na podatek dochodowy. W KPiR znajdują się takie informacje jak:
- przychody pozyskane w wyniku sprzedaży usług i produktów,
- przychody, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością,
- koszty wynikające z zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych,
- inne wydatki związane z prowadzeniem firmy.
Obowiązki ewidencyjne przedsiębiorcy
Warto pamiętać, że do obowiązków osoby prowadzącej firmę należy prowadzenie ewidencji:
- wyposażenia (przedmioty o wartości wyższej niż 1,5 tys. zł),
- wartości prawnych i niematerialnych oraz środków trwałych (jeśli wartość zakupów jest wyższa niż 3,5 tys. zł),
- przebiegu samochodu (jeśli do prowadzenia działalności wykorzystuje się auto).
Elektroniczne fakturowanie
Dużą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się faktoring, czyli elektroniczny sposób wystawiana faktur. Wygoda, łatwy dostęp do dokumentów, oszczędność czasu i kosztów to główne korzyści płynące z wystawiania faktur elektronicznych. Należy jednak mieć na względzie, że faktoring wymaga konsekwencji i skrupulatności. Wszystkie faktury, zarówno te wygenerowane przez system, jak i te zapisane w programie, muszą być rozliczone w dniu zrealizowania usługi.
Program księgowy
Przedsiębiorcy, którzy decydują się samodzielnie prowadzić księgowość firmy mogą skorzystać z pomocy programu księgowego. Specjalistyczne oprogramowanie pozwoli na dopilnowanie formalności związanych z prowadzeniem ewidencji, rejestrami VAT oraz notowaniem sprzedaży i zakupów materiałów i towarów.
Zamknięcie miesiąca
Aby należycie rozliczyć się z urzędami, przedsiębiorca musi dołożyć szczególnych starań podczas zamknięcia miesiąca. Do czynności, które należy wypełnić danego dnia należą:
- opłacenie podatku VAT (do 25. dnia następnego miesiąca),
- zapłata zaliczki na podatek dochodowy (do 20. dnia następnego miesiąca),
- uiszczenie składki ZUS (do 10. dnia kolejnego miesiąca)
- wydrukowanie księgi przychodów i rozchodów.
Początkujący przedsiębiorcy stają przed wyborem, czy zająć się prowadzeniem księgowości osobiście, czy sprawy przekazać specjalistom z biura rachunkowego. Nawet sumiennym i przykładającym się do obowiązków osobom mogą przytrafić się błędy i niedopatrzenia. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i dotkliwych konsekwencji finansowych warto powierzyć prowadzenie księgowości specjalistom.