Kotły na dofinansowanie – na jakie zniżki możemy liczyć?

Walka ze smogiem oraz zanieczyszczeniem powietrza to jeden z najgorętszych tematów w kontekście wszystkich polskich miast. Niestety nasze polskie miejscowości w miesiącach zimowych bardzo często lądują na wysokich miejscach na niechlubnych listach najmocniej zanieczyszczonych miast w Europie, a w konkretne dni są w stanie wskoczyć do ścisłej światowej czołówki, co bynajmniej nie jest powodem do dumy. Nic więc dziwnego, że samorządy tak mocno stawiają na uświadamianie obywateli oraz na dofinansowania do zmiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne rozwiązania. Badania są bowiem bezlitosne – za ponad połowę zanieczyszczeń w miastach odpowiadają gospodarstwa domowe. Jak więc zdobyć kotły na dofinansowanie oraz na jak duże zniżki będziemy mogli liczyć?

Kotły na dofinansowanie – czym najczęściej będą zasilane?

Jedną z największych przeszkód, przed którymi stanie Polska w najbliższych latach, a właściwie już stoi, to uniezależnienie się od węgla. Mimo że świadomość obywateli coraz mocniej się zmienia, nadal naprawdę wiele osób obstaje przy piecach węglowych, które mają naprawdę ogromny wpływ na powstawanie zanieczyszczeń oraz znienawidzonego przez wszystkich smogu. Spalany węgiel jest między innymi odpowiedzialny za generowanie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi, o dwutlenku węgla i innych substancjach już nawet nie wspominając.

Nie oznacza to jednak, że jeśli chodzi o kotły na dofinansowanie węgiel jest przy ich użyciu całkowicie wypleniony. Przyjmuje on prostu inną, trochę mniej inwazyjną dla środowiska formę, co oczywiście jest już jakimś krokiem naprzód. Najczęściej w takich kotłach wykorzystuje się ekogroszek lub pellet. Czym są te konkretne produkty?

Zacznijmy od ekogroszku. Jest on produkowany z węgla kamiennego bądź brunatnego i jest on wysokokaloryczny. Dzięki specjalnemu składowi generuje on wyjątkowo mało popiołu, a przy okazji bardzo mocno ograniczane jest emitowanie trujących tlenków siarki oraz pyłów. Jeżeli zaś chodzi o pellet, tworzony on jest z jeszcze mniej inwazyjnej biomasy – resztek drzew, kłosów czy trocin. Wiele osób uważa, że powinien on być o wiele powszechniej stosowany jako o wiele lepszy zamiennik węgla niż ekogroszek.

Kotły na dofinansowanie – jaki zwrot kosztów możemy otrzymać?

Samorządy kuszą osoby posiadające piece węglowe dofinansowaniami, które mają znacznie redukować koszty wymiany pieców na kotły. W zależności od standardu kotła, jesteśmy w stanie liczyć na zwrot w wysokości maksymalnie 9 lub 12 tysięcy złotych, ale z zastrzeżeniem, że nie będzie to więcej niż 45% poniesionych kosztów lub 60% w przypadku kotła o podwyższonym standardzie.