odboje do drzwi

Jaką funkcję pełnią odboje do drzwi?

Po zamontowaniu drzwi może się okazać, że otwieranie ich powoduje kolizję ze ścianą. W takiej sytuacji mało kto zdecyduje się na wymianę skrzydła czy inne inwazyjne prace, zwłaszcza, że wcale nie ma takiej potrzeby! Wystarczy zastosować odpowiednie ograniczniki, fachowe nazywane odbojami do drzwi. Te występują w dwóch wersjach – przeznaczone do montażu podłogowego i ściennego.

Odboje do drzwi jako ograniczniki

Jeżeli zrobiłeś remont albo wybudowałeś dom i okazało się, że po zamontowaniu drzwi otwierają się na pełną szerokość, to problemem będzie to, że uderzają w ścianę. Czasem możesz chcieć postawić w tym miejscu stolik z dekoracjami lub ławkę do przebierania butów, wtedy drzwi uderzające o meble także stają się problemem. Z czasem mogą ulegać trwałym zniszczeniom, powodując w drzwiach nieestetyczne wgłębienia.

Lepiej temu zapobiegać zawczasu, stosując solidne odbojniki wykonane z gumy, stali lub tworzywa sztucznego. Dobrze jeśli są powleczone w całości lub częściowo silikonem, czyli miękką powłoką gwarantującą amortyzację i wyciszającą uderzenia.

Rodzaje odbojników do drzwi

Odbojniki do drzwi można zastosować w dwóch wariantach, albo jako mocowane do ściany, gdzie amortyzują moment uderzenia, głównie klamką i chronią tynk przed odpadaniem czy odpryskiwaniem, albo na podłodze. Mały wystający element jest niemal niewidoczny i o ile nie zdecydujesz się na ozdobny model (a takie czasem można spotkać np. w pokojach dziecięcych), o tyle będzie ona praktycznie niewidoczny i nie wpłynie na ogólną aranżację pomieszczenia.

  • odbojniki podłogowe – to popularny rodzaj odbojników mocowanych do posadzek drewnianych, paneli czy płytek. Mogą być przyklejane lub przywiercane do posadzek ,
  • odbojniki ścienne – ten typ odbojników jest przeznaczony do montowania na ścianie. Gdy drzwi otwierają się na oścież często ich jedynym ogranicznikiem jest właśnie ściana. Aby nie dopuścić do uderzenia lub zamortyzować jego siłę, warto przykleić ochraniacz na wysokości klamki.

Wybierz swój odbojnik do drzwi i zabezpiecz odpowiednio elementy konstrukcyjne budynku, ale też meble czy inne elementy wyposażenia. Nie będziesz już musiał martwić się potencjalnymi uszkodzeniami i obniżeniem estetyki w domu, mieszkaniu, biurze czy hotelu.

Odbojniki mają różne kształty, rozmiary i formy. Wybór właściwego produktu wysokiej jakości zapewni Ci optymalny poziom ochrony przed uszkodzeniami – również samych drzwi, w których mogą powstawać rysy i dziury. W ten sposób przedłużysz ich żywotność.