prawnik prawo budowlane Warszawa

Jak znaleźć dobrego prawnika od prawa budowlanego – 4 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Sprawdzamy, co wziąć pod uwagę, kiedy szukamy kancelarię prawną, która będzie reprezentowała nasze interesy dotyczące nieruchomości w Warszawie.

Rozgraniczenie nieruchomości, obsługa transakcji dotyczących nieruchomości, uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, zasiedzenie, eksmisja – to część spraw, którymi zajmują się kancelarie prawne wyspecjalizowane w prawie budowlanym (przykładem jest https://dabrowski-kancelaria.pl/nieruchomosci/).

Wiele z tych spraw dotyczy kosztownych inwestycji. Wsparcie doświadczonego i kompetentnego prawnika, który świetnie orientuje się w meandrach często zmieniających się przepisów jest bezcenne.

Prawo budowlane – prawnik z Warszawy

Spójrzmy zatem, na co zwrócić uwagę wybierając kancelarię prawną, która będzie nas reprezentowała. Wybraliśmy cztery elementy kluczowe przy podejmowaniu decyzji.

Pomoc w zakresie prawa budowlanego – 4 kluczowe fakty

  1. Kompleksowa obsługa, a może specjalizacja

Czy prawnik, którego chcesz wynająć świadczy kompleksowe usługi, a może specjalizuje się w konkretnym zagadnieniu? W tym przypadku nie ma prawidłowej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakiej pomocy potrzebujesz.

Kompleksowa obsługa z zakresu prawa budowlanego może być bardzo cenna w przypadku bardziej skomplikowanych kwestii, np. związanych z zakupem nieruchomości lub inwestycją budowlaną.

W takiej sytuacji wsparcie prawnika, który świetnie orientuje się w zagadnieniach związanych np. z ustalaniem i regulowaniem stanu prawnego działek i obiektów, sprawnie wykonuje badanie due diligence, ma doświadczenie w doradzaniu przy transakcjach obejmujących nieruchomości, może być na wagę złota. Z pewnością taki ekspert od prawa budowlanego pomoże uniknąć kosztownych błędów.

Załóżmy inny scenariusz. Potrzebujesz prawnika, który świetnie orientuje się np. w prowadzeniu spraw o zasiedzenie nieruchomości na terenie Warszawy lub sąsiedniej miejscowości (np. Otwocka czy Józefowa). Z pewnością należy szukać go w kancelariach prawnych, które deklarują specjalizację w prawie budowlanym. Rozmowa z karnistą o kwestii dotyczącej uregulowania stanu prawnego nieruchomości to zwyczajna strata czasu.

  1. Doświadczenie i standardy postępowania

Warto korzystać z usług kancelarii prawnej, która ma bogate doświadczenie. Co przez to rozumiemy?

Dobry adwokat od prawa budowlanego ma doświadczenie w pracy dla różnych klientów. Jeżeli reprezentował klientów indywidualnych, mniejsze i większe firmy, samorządy czy też korporacje, to dysponuje cenną wiedzą i wypracował standardy dotyczące spraw związanych np. z prawem budowlanym.

Warto również pamiętać, że zazwyczaj można zaufać kancelarii prawnej, która działa od lat, ma dobre opinie klientów i utrzymała się na wymagającym i konkurencyjnym warszawskim rynku.

Porady prawne z zakresu nieruchomości – Warszawa, Józefów, Otwock

  1. Dobre zrozumienie potrzeb klienta

Czy masz przekonanie, że prawnik, do którego przyszedłeś po wsparcie, dobrze rozumie Twoje potrzeby? Nawet przy specjalizacji dotyczącej np. prawa budowlanego, każda sprawa różni się od poprzedniej. Warto wybrać adwokata, który przykłada uwagę do szczegółów i proponuje strategię i rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Równie ważny jest styl komunikacji i nastawienie adwokata. Czy zostałeś obsłużony profesjonalnie, czy prawnik jest słowny, czy czujesz, że możesz na nim polegać?

Warto upewnić się, że adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym, którego chcesz wynająć będzie miał dla Ciebie czas – bywają prawnicy, którzy przyjmują tak dużo spraw, że nie są w stanie skupić się na właściwej obsłudze klientów.

  1. Pierwsze spotkanie

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dotyczy to również klienta kancelarii prawnej. Idąc na spotkanie do kancelarii prawnej dobrze się przygotuj. Warto zapytać wcześniej o dokumenty, których adwokat będzie potrzebował już na pierwszym spotkaniu. W ten sposób ułatwisz mu ocenę sytuacji i zaoszczędzisz dużo czasu.

Wynotuj wszystkie fakty, które powinien poznać prawnik – to ważne, żeby nie umknęły szczegóły, które mogą zaważyć na pozytywnym załatwieniu Twojej sprawy.

Przed wizytą u prawnika należy upewnić się czy konsultacja jest płatna czy gratisowa.