kłady

Jak wybrać quad dla siebie?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup quada, to znaczy, że lubisz aktywnie spędzać wolny czas, a doza adrenaliny to dla Ciebie kolejny atut jazdy tym czterokołowcem. Jaki zatem wybrać, by spełniał wszystkie oczekiwania? Jeśli jest to Twój pierwszy quad, warto dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje.

Quad szosowy, przeprawowy czy ten z dachem?

Jeśli interesuje Cię głównie rekreacyjna jazda i nieco sportu i rozrywki – powinieneś szukać w kategorii szosowe. Na stronie https://e-atvsweden.pl/ znajdziesz oddzielną zakładkę przeznaczoną właśnie ATV. Są to quady dostosowane do szybkiego poruszania się po grząskim gruncie, a więc są masywne i odporne na wszelkie uszkodzenia. Ich duża pojemność dodaje wyporności w wodzie. Jeśli myślisz o quadzie do jazdy terenowej, powinieneś wybrać ten, który będzie miał napęd na cztery koła i reduktor. Te sportowe mają napęd wyłącznie na tylną oś.

Jeśli należysz do odważnych, na swój pierwszy model możesz wybrać jeden z wielu dostępnych wariantów quadów przeprawowych. Są to pojazdy, które poradzą sobie ze wszystkimi przeszkodami na trudnym terenie. Jest to wybór numer jeden pasjonatów terenowych wycieczek – często są doposażone o duży bagażnik, który ułatwia dłuższe wyprawy. Atutem jest na pewno duży rozstaw kół, quad staje się bardziej stabilny.

To nadal dla Ciebie za mało? Interesuje Cię jazda wyłącznie po trudnym terenie, a więc zwracasz uwagę na przyczepność pojazdu do podłoża? Jeśli chcesz zapobiegać poślizgom, a jednocześnie zdobywać szczyty pagórków na terenach górzystych – poszukaj wśród quadów z dachem. Są to jednocześnie najbezpieczniejsze i najnowocześniejsze czterokołowce aktualnie na rynku. Jest to zarówno propozycja dla osób przemieszczających się quadem rekreacyjnie, jak i dla osób, które ten pojazd chcą wykorzystać do pracy. Zabudowana kabina i dach zdecydowanie podnoszą komfort jazdy, a także daje poczucie większego bezpieczeństwa – i nie jest to jedynie uczucie, obudowane pojazdy jeszcze lepiej dostosowują się do warunków, dając tym samym najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Na te parametry powinieneś zwrócić największą uwagę

Z reguły, wybierając quada zwraca się uwagę przede wszystkim na jego udźwig oraz pojemność silnika. Jeśli ma nam służyć jako pojazd rekreacyjny, powinien wystarczyć ten, który udźwignie 90kg., a pojemność silnika nie będzie przekraczała 200cm3. Profesjonalistom potrzebna będzie prawie trzykrotnie większa pojemność, bo nawet do 600, 700cm3. Ich wzmocniona konstrukcja z łatwością radzi sobie z każdym obciążeniem oraz skokami. Tak mocne maszyny poradzą sobie na każdym terenie i w każdych warunkach, jednak nie powinien siadać za jego kierownicą amator.

Jeśli ma to być zabawka wyczynowa, wybierz napęd na obie osie. Ta funkcja posłuży, gdy pojazd się zakopie lub wjedzie w zalany błotem dół. Wtedy warto też zwrócić uwagę na opony. W zależności od przeznaczenia naszego pojazdu, wybieramy spośród opon szosowych – przeznaczonych najczęściej do quadów sportowych, opon uniwersalnych – tych do quadów rekreacyjnych i opon terenowych – stosowanych w quadach przeprawowych.

Jazda quadem ze skrzynią manualną vs. skrzynia automatyczna

Wybierając skrzynie biegów, nie można jednoznacznie określić, która będzie lepsza, a która gorsza. Zawsze znajdą się zwolennicy obu opcji, natomiast najczęstsze opinie są takie, że automatyczna skrzynia biegów odbiera przyjemność jazdy. Są to z reguły słowa użytkowników, którzy posiadają prawo jazdy od dłuższego czasu i mają niemałe doświadczenie w prowadzeniu wszelkiego rodzaju pojazdów. Motywują to tym, że manualna skrzynia biegów pozwala manewrować podczas jazdy, co daje niemałą frajdę z prowadzenia quada. Pewne jest jedno – trzeba mieć do perfekcji opanowaną koordynację ruchu, by móc szybko na zmianę używać sprzęgła i kolejnych biegów. Jednocześnie pod kontrolą trzeba mieć cały pojazd, a więc ponownie – nie jest to opcja dla amatorów. Jeśli przesiadasz się na quad z dwukołowca, może to być niemałe wyzwanie.

Możliwe, że z tego powodu najczęstszym wyborem dla początkujących jest model z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy w pełni można oddać się przyjemności i nie martwić się o to, czy pojazd nie zatrzyma się w połowie drogi pod górkę. Sam wie, w którym momencie zmienić bieg na wyższy lub go zredukować. Dla osób, którym manewrowanie skrzynią biegów przynosi wyłącznie stres, jest to zbawienie. Mogą w pełni skupić się na samej jeździe i pokonywanej trasie, a nie prowadzeniu.