Jak skutecznie pozbyć się zatkanego nosa bez kataru - domowe sposoby

Jak skutecznie pozbyć się zatkanego nosa bez kataru – domowe sposoby

CO POWODUJE ZATKANY NOS?

Najczęstszą przyczyną zatkanego nosa jest przeziębienie lub grypa. Odczyny alergiczne, infekcje dróg oddechowych, niedawne narażenie na alergizujące substancje, w tym pyłki i sierść zwierząt oraz zmiany poziomu wilgotności i temperatury powietrza również mogą powodować zatkany nos. Zatkany nos może również występować w przypadku problemy z zatokami, które są małymi jamy występującymi w okolicy nosa i uszu.

DOMOWE SPOSOBY, BY SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ ZATKANEGO NOSA

Najlepszym sposobem na skuteczne pozbycie się zatkanego nosa jest odpowiednie leczenie i zapobieganie jego powstawania. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego uczucia ucisku w nosie.

1. PAROWANIE

Parowanie wodą lub mieszanką ziołową z zawartością rumianku, tymianku lub szałwii może przynieść ulgę. Można to zrobić po prostu zanurzając twarz w misce z gorącą wodą lub wdychając parę z mieszanki ziołowej. Ciepłe powietrze przyczynia się do rozluźnienia mięśni nosa i łagodzi uczucie ucisku. Pary ziołowe mają również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające, które mogą pomóc w pozbyciu się zatkanego nosa.

2. NASTĘPKI ZIÓŁ

Następki ziół są skutecznym sposobem na złagodzenie zatkanego nosa i usunięcie wszelkich wirusów i bakterii. Dodatkowo zmniejszają stany zapalne i ułatwiają oddychanie. Mieszaninę ziołową można przygotować z miodu, soku z cytryny, soku z aloesu, rumianku i szałwii. Wystarczy połączyć wszystkie składniki i odstawić na kilka godzin, a następnie odcedzić i zjeść łyżkę tego mieszania przed snem.

3. CIEPŁE OKŁADY

Aby uzyskać ulgę w zatkanym nosie, można wykonać ciepłe okłady. Można przygotować okład z gorącej wody i soli, który można nałożyć na nos na kilka minut. Taki okład może pomóc w rozluźnieniu mięśni, złagodzeniu stanu zapalnego i złagodzeniu stanu zatkanego nosa. Można również wykonać okład z wrzątkiem ziołowym lub wrzącym olejem z drzewa herbacianego.

4. SZYBKIE FIZYCZNE ĆWICZENIA

Regularne wykonywanie ćwiczeń i gimnastyki może pomóc w poprawie ukrwienia nosa, co w konsekwencji skutkuje łatwiejszym oddychaniem. Ćwiczenia takie jak szybkie bieganie, skakanie, jumprope czy jazda na rowerze mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni i przywróceniu normalnego oddychania przez nos.

5. MASAŻ

Masaż odpowiednich części twarzy może pomóc w złagodzeniu stanu zatkanego nosa i złagodzeniu objawów zatok. Masaż odbywa się poprzez uciskanie i okrężne ruchy na policzkach, nosie, skroniach, mostku i szczęce. Masaż taki powinien trwać od 10 do 15 minut i regularnie powtarzany, by przyniósł efekty.

6. ZDROWA DIETA

Dobrze zbilansowana i zdrowa dieta może pomóc w przywróceniu prawidłowej funkcji nosa. Należy unikać produktów, które mogą powodować alergie, takich jak miód, orzechy, jajka, ryby i produkty mleczne. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze może pomóc w łagodzeniu stanu zatkanego nosa, ponieważ zapobiegają infekcjom i stanom zapalnym.

7. KOMPRES CHŁODZĄCY

Kompres chłodzący może być skutecznym sposobem na łagodzenie bólu i stanu zatkanego nosa. Wystarczy włożyć kilka kostek lodu do ręcznika i nałożyć na nos na kilka minut. Zimne powietrze przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych i łagodzi uczucie ucisku w nosie.

8. OSŁONA PRZECIWDZIUROWA

Osłona przeciwdziurowa jest skutecznym sposobem na łagodzenie objawów zatkanego nosa. Jest ona wykonana z materiału, który jest przepuszczalny dla powietrza, ale zabezpiecza przed alergenami i drażniącymi cząstkami, które powodują zatkany nos.

9. OTACZANIE SIĘ CZYSTYM POWIETRZEM

Unikanie miejsc z zanieczyszczonym powietrzem może pomóc w złagodzeniu stanu zatkanego nosa. Należy unikać miejsc, w których panują wysokie poziomy pyłu lub szkodliwych gazów, ponieważ te czynniki mogą powodować zatkany nos.

10. NAWIĄZYWANIE KONTAKTU Z LEKARZEM

Jeśli po wypróbowaniu tych domowych sposobów nadal masz zatkany nos, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić leki przeciwhistaminowe lub leki zwężające naczynia krwionośne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów zatkanego nosa. Lekarz może również zalecić noszenie osłony przeciwdziurowej lub inhalacji, które mogą pomóc w przywróceniu prawidłowego oddychania przez nos.