jak-rozpoczac-przyjmowanie-kart-kredytowych-w-firmie

Jak rozpocząć przyjmowanie kart kredytowych w firmie

Dowiedz się, czy ta metoda płatności jest dla Ciebie odpowiednia i jak ją prawidłowo skonfigurować.

Być może jesteś początkującym przedsiębiorcą i zastanawiasz się, czy – i jak – akceptować karty kredytowe MasterCard, VISA, American Express, Discover i inne rodzaje kart kredytowych różnych firm.

A może Twoja firma przyjmowała tylko gotówkę i nadszedł czas, aby rozszerzyć opcje płatności.

Tak czy inaczej, w tym artykule wyjaśnię wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć akceptować karty kredytowe w swojej małej firmie. Przedstawię również zalety i wady dopuszczenia płatności kartą kredytową, abyś mógł się zorientować, czy jest to właściwe rozwiązanie dla Ciebie.

 • Określ, w jaki sposób będziesz akceptować płatności kartą kredytową
 • Wybierz procesor płatności kartą kredytową
 • Zdobądź odpowiedni sprzęt i oprogramowanie do płatności kartą kredytową
 • Wybierz dostawcę usług płatniczych
 • Plusy i minusy akceptowania kart kredytowych w małych firmach

Ważny fakt: Firmy nie mają obowiązku akceptowania kart kredytowych, jednak jeśli się na to nie zdecydują, mogą stracić znaczną część biznesu. Większość współczesnych konsumentów woli używać kart kredytowych do płacenia za towary i usługi. Mimo że opłaty związane z kartami kredytowymi i innymi transakcjami elektronicznymi mogą się sumować, większość firm nie może sobie pozwolić na NIEakceptowanie kart.

Określ, w jaki sposób będziesz przyjmować płatności kartami kredytowymi

Po pierwsze, musisz zdecydować, w jaki sposób i gdzie będziesz przyjmować płatności kartami kredytowymi. Dostępne są następujące opcje:

 • Płatności osobiste, które są typowe dla firm tradycyjnych.
 • Płatności online, które są niezbędne dla działalności e-commerce, w tym punktów sprzedaży detalicznej Shopify, witryn sklepów internetowych i innych platform e-commerce.
 • Płatności mobilne, których klienci wymagają obecnie od firm sprzedających towary lub świadczących usługi w nietradycyjnych lokalizacjach.

Ponieważ małe firmy stają się coraz bardziej złożone, niektóre z nich mogą potrzebować wszystkich trzech opcji, zwłaszcza jeśli mają swoją siedzibę w konkretnym miejscu, prowadzą działalność w Internecie i oferują swoje towary i usługi w miejscach takich jak jarmarki uliczne czy targi rolnicze.

Rozważając swoje opcje, nie ograniczaj myślenia o miejscach, w których będziesz przyjmować płatności kredytowe, do bieżącej działalności. Jeśli jesteś właścicielem restauracji i chcesz w przyszłości oferować wirtualne zamawianie i dostawę jedzenia, zaplanuj to już teraz. Nie chcesz być zmuszony do zmiany dostawcy usług płatniczych, gdy będziesz aktualizował swój model operacyjny. Zmiana systemu płatności jest czasami trudniejsza niż rozpoczęcie od nowa.

Wybierz procesor płatności kartą kredytową

W przeszłości, aby akceptować płatności kartą kredytową, trzeba było posiadać konto handlowe, niezależnie od tego, czy było się tradycyjnym sprzedawcą (detalistą), czy nie. Konto kupca zapewniało trzy elementy wymagane do akceptowania kart kredytowych, w tym:

 1. Przetwarzanie płatności
 2. System punktów sprzedaży (system POS)
 3. Terminale kart kredytowych.

Konta kupieckie są nadal dostępne dla małych firm. Jednak często wiążą się one z wysokimi opłatami i długoterminowymi zobowiązaniami umownymi, co czyni je nieatrakcyjnymi dla większości mniejszych firm.

Dobra wiadomość: Technologia stworzyła wiele bardziej przystępnych i elastycznych alternatyw dla tradycyjnych kont handlowych.

Procesor płatniczy lub dostawca usług płatniczych oferuje usługi porównywalne z kontem handlowym, ale nie musisz podpisywać długoterminowej umowy. Zapewnia on przetwarzanie kart kredytowych i może dostarczyć potrzebny sprzęt i oprogramowanie, takie jak czytnik kart mobilnych, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów i przedłużania zobowiązań związanych z kontem handlowym.

Po ustaleniu sposobu przyjmowania płatności nadszedł czas na wybór procesora płatności. Istnieje wielu dostawców usług płatniczych, a decyzja o tym, który z nich jest odpowiedni dla Twojej małej firmy, może być wyzwaniem.

Zdobądź odpowiedni sprzęt i oprogramowanie do płatności kartami kredytowymi

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności możesz potrzebować specjalistycznego oprogramowania i sprzętu o różnych funkcjach.

Jeśli prowadzisz firmę internetową, będziesz musiał użyć oprogramowania do skonfigurowania bramki płatności na stronie internetowej firmy.

Do przyjmowania płatności osobistych i mobilnych będziesz potrzebował sprzętu. Większość procesorów płatności zapewnia sprzęt do przyjmowania płatności osobistych.

Sprawdź ten artykuł na blogu Biz2Credit. Wyjaśnia on, jak wybrać swój pierwszy system obsługi punktów sprzedaży.

Wybierz dostawcę usług płatniczych

Istnieje wielu dostawców usług płatniczych, ale trzech z nich jest najbardziej popularnych wśród małych firm. Poniżej znajduje się przegląd wszystkich firm obsługujących płatności.

1. PayPal

Prawie każdy korzystał z systemu PayPal i dobrze się z nim czuje.

PayPal jest jednym z czołowych dostawców płatności internetowych. Ułatwia także małym firmom przyjmowanie płatności kartami kredytowymi w punktach sprzedaży.

PayPal udostępnia czytniki kart kredytowych, których można używać w punktach sprzedaży lub zabrać ze sobą w podróż. Inną opcją oferowaną przez PayPal dla płatności osobistych jest kod QR, który Twoi klienci skanują, aby płacić za towary za pomocą swoich smartfonów. PayPal zapewnia również przetwarzanie płatności dla internetowych transakcji kredytowych i debetowych, z czego jest najbardziej znany.

Bądź świadomy: Opłaty w systemie PayPal niedawno wzrosły i są obecnie wyższe niż u wielu podobnych dostawców usług płatniczych:

 • PayPal charges: 3.49 procent + $0.49 za transakcję, jeśli jest ona w dolarach amerykańskich
 • Transakcje z użyciem kodu QR: 2.40 procent (1.90 procent dla transakcji powyżej $10.01) + $0.49 za transakcję, jeśli jest ona w dolarach amerykańskich
 • Standardowe płatności kartą kredytową i debetową: 2.99 procent + $0.49 za transakcję, jeśli jest ona w dolarach amerykańskich

Listę wszystkich opłat za płatności firmy PayPal można znaleźć w tym dokumencie.

2. Square from Block

Square from Block to ulubiony system płatności dla firm osobistych i internetowych.

Square ułatwia konfigurację płatności online w witrynie firmowej lub aplikacji mobilnej. Square zapewnia również wszechobecne urządzenia typu cube, które są potrzebne do przyjmowania płatności w miejscu prowadzenia działalności lub w podróży. Ponadto Square umożliwia małym firmom wysyłanie faktur, które kierują osobę, której wystawiasz rachunek, na wygodną stronę płatności.

Opłaty za transakcje oferowane przez Square są konkurencyjne:

 • Płatności osobiste przy użyciu karty lub transakcje osobiste: 2.60 procent + $0.10 za transakcję
 • Płatności kartą lub transakcje osobiste: 3.50 procent + $0.15 za transakcję
 • Płatności internetowe: 2.90 procent + $0.30 za transakcję

3. Stripe

Stripe jest dobrze znany ze swoich możliwości przetwarzania płatności online, co czyni go solidnym wyborem dla firm, które działają głównie w sferze cyfrowej. Można szybko i łatwo utworzyć na swojej stronie internetowej proces kasowy, który będzie gromadził i przetwarzał informacje o płatnościach. Podczas gdy inne procesory płatności mogą akceptować wiele walut, Stripe może przetwarzać ponad 135 różnych walut, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla małych firm, które prowadzą działalność na całym świecie.

Stripe pozwala również małym firmom na ustawienie powtarzających się subskrypcji i rozliczeń za płatności kartą kredytową.

Podobnie jak inne procesory kart kredytowych, Stripe dostarcza sprzęt, znany jako Stripe Terminal, który jest urządzeniem w punkcie sprzedaży, którego możesz użyć do zbierania płatności z różnych sieci kart kredytowych, Google Pay, Apple Pay i innych typów transakcji.

Opłaty Stripe mogą być dostosowane do potrzeb firmy. Standardowa opłata za skuteczne obciążenie karty wynosi 2.90 procent + 0.30 dolarów za transakcję

Wskazówka: Jak widać, najtańszy sposób rozpoczęcia przyjmowania płatności kartą kredytową zależy od tego, czy przyjmujesz płatności osobiście, czy przez Internet. Dostawcy usług płatniczych stosują różne opłaty za przetwarzanie kart kredytowych dla różnych rodzajów płatności. Transakcje międzynarodowe również mogą znacząco zwiększyć opłaty, w zależności od waluty. Sam jesteś sobie winien, że musisz dołożyć należytej staranności, aby znaleźć najbardziej opłacalną opcję dla swojej działalności.

Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak możesz uniknąć nadmiernych opłat za obsługę kart kredytowych w małych firmach.

Plusy i minusy akceptacji kart kredytowych dla małych firm

Wciąż nie jesteś pewien, czy powinieneś akceptować karty kredytowe? Oto plusy i minusy.

Plusy akceptowania kart kredytowych w małych firmach.

 • Przyciągnij więcej klientów i zwiększ wielkość sprzedaży: Akceptując transakcje kartami kredytowymi, masz znacznie większe szanse na pozyskanie klientów. Coraz mniej osób płaci (a nawet nosi przy sobie) gotówkę. Według badań Pew Research Center około trzech na dziesięciu Amerykanów twierdzi, że nie dokonuje żadnych zakupów za pomocą pieniędzy. Jednocześnie odsetek tych, którzy twierdzą, że wszystkie lub prawie wszystkie zakupy robią za pomocą gotówki, spadł do mniej niż 20%. Z tych danych wynika, że jeśli nie akceptujesz kredytów, ograniczasz swoją bazę klientów do niewielkiego odsetka populacji.
 • Uzyskaj wyższe przychody: W wielu badaniach z zakresu ekonomii behawioralnej stwierdzono, że konsumenci są skłonni wydawać więcej, jeśli płacą kredytem zamiast gotówką. Kredyt jest mniej namacalny niż prawdziwe pieniądze, dlatego ludzie dokonują za jego pomocą większych zakupów niż za pomocą gotówki.
 • Wygoda: Płatności kredytowe są wygodniejsze dla konsumentów i właścicieli małych firm. Konsumenci lubią, gdy nie muszą nosić przy sobie gotówki ani biegać do banku czy bankomatu. Dla właścicieli firm, oprogramowanie systemu obsługi płatności kredytowych sprawia, że takie rzeczy jak księgowość, zarządzanie zapasami oraz przetwarzanie i śledzenie danych pomiarowych stają się o wiele łatwiejsze. Kiedy operujesz gotówką, musisz ręcznie wprowadzać każdą transakcję do oprogramowania księgowego, rachunkowego i analitycznego.
 • Bezpieczeństwo: Nie trzeba dodawać, że konsumenci czują się bezpieczniej, płacąc kartami kredytowymi niż gotówką. Nie tylko pomaga to zapobiegać kradzieży fizycznej, ale także chroni przed kradzieżą cybernetyczną. Korzystając z karty kredytowej, konsumenci nie ponoszą odpowiedzialności za nieuprawnione obciążenia kredytowe. Dla małych firm o wiele bezpieczniejsze jest także nieposiadanie gotówki w miejscu prowadzenia działalności, która mogłaby przyciągnąć złodziei lub skusić pracowników do zrobienia czegoś niewłaściwego.

Wady akceptowania kart kredytowych w małych firmach.

 • Koszty: Koszt jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących tego, czy małe firmy powinny akceptować płatności kartami kredytowymi. Właściciele firm muszą ponosić znaczne opłaty za obsługę kart kredytowych, co obniża i tak już niewielkie marże zysku.
 • Obciążenia zwrotne: Klienci mogą kwestionować obciążenia karty kredytowej, jeśli są niezadowoleni z produktu lub usługi, którą sprzedajesz. Jeśli klient zakwestionuje płatność kartą kredytową dokonaną na rzecz Twojej firmy, możesz zostać obciążony zwrotem kosztów. Obciążenie zwrotne może pojawić się bez ostrzeżenia, co może negatywnie wpłynąć na przepływy pieniężne i rentowność Twojej firmy. Jeśli do Twojej firmy wpłynie wystarczająco dużo zwrotów, Twoja zdolność do przetwarzania kart może zostać zamrożona, co wpłynie na Twoją zdolność do obsługi klientów.
 • Odpowiedzialność za oszustwa: Niektóre firmy przetwarzające karty kredytowe, banki i inne firmy finansowe obciążają małe firmy odpowiedzialnością za oszustwa związane z ich systemami. Jeśli hakerzy wykorzystają skradzione dane kart do dokonania opłat, właściciel firmy, z której skradziono dane, może zostać pociągnięty do całkowitej lub częściowej odpowiedzialności za opłaty i inne szkody powstałe w wyniku włamania. Koszty te musiałyby zostać pobrane z konta bankowego firmy, na co niewiele małych firm może sobie pozwolić. Mogłoby to również doprowadzić do zakończenia świadczenia usług związanych z obsługą kart kredytowych.

W ostatecznym rozrachunku większość małych firm nie może sobie obecnie pozwolić na NIEakceptowanie płatności kredytowych. Takie postępowanie poważnie ograniczy ich sprzedaż. Firmy muszą być świadome kosztów i ryzyka związanego z akceptacją kart kredytowych. Twoja firma obsługująca karty kredytowe może udzielić Ci informacji o tym, jak zarządzać kosztami obsługi i zapobiegać włamaniom i innym zagrożeniom dla Twojej firmy.