Jak prawidłowo dbać o łożyska?
Łożyska to urządzenia o prostej budowie, które składają się z pierścienia wewnętrznego oraz pierścienia zewnętrznego, a także elementu tocznego, którym np. w przypadku łożysk kulkowych są elementy przypominające kulki. To elementy eksploatacyjne, które zapewniają poprawną pracę maszynom i różnego rodzaju urządzeniom, znajdują wiele zastosowań w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Odpowiednie dobranie łożyska oraz jego prawidłowy montaż i użytkowanie zapewni obniżenie kosztów oraz poprawne działanie sprzętów.
Odpowiedni dobór nacisku
Każdy rodzaj łożyska jest skatalogowany i zawiera szczegółowy opis, w którym znajduje się także maksymalne obciążenie. Nie można dopuścić do zbyt dużego obciążenia na łożysko, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia go, wgnieceń, a nawet do poważnych uszkodzeń całego sprzętu.
Prawidłowy montaż
Montaż łożyska nie jest skomplikowany, należy jednak pamiętać, że to bardzo delikatny element, a nawet najmniejsza rysa na nim, może w przyszłości doprowadzić do wgniecenia i szybszego zużycia łożyska.
Zachowanie odpowiednich warunków
Poszczególne rodzaje łożysk przeznaczone są do pracy w konkretnych warunkach, a nieodpowiednie ich dobranie i zastosowanie np. przy zbyt wysokiej temperaturze może skutkować jego korozją.
Smarowanie łożysk – czy jest konieczne?
Odpowiednie smarowanie łożysk zapewnia im sprawne działanie, pozwala im pracować dłużej, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a także zapewnia mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia zarówno łożyska jak i maszyny, w którym zostało zastosowane. Substancje smarujące chronią łożyska także przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia, pył, brud. Niwelują także możliwość korozji oraz zwiększają poślizg, co wpływa na obniżenie siły tarcia oraz temperatury, która na nie wpływa.
Smarowanie, to skuteczny sposób na ochronę łożysk przed uszkodzeniem. Należy jednak wykonywać je cyklicznie, odpowiednią substancją oraz metodą. Dobór zależy od elementów tocznych zastosowanych w łożysku oraz prędkości obrotowej z jaką ono pracuje.
Nieodpowiednie dobranie rodzaju substancji smarującej lub jej nieprawidłowe użycie może być przyczyną awarii. Wynika to z tego, że w przypadku złego dobrania, substancja nie współpracuje z danym łożyskiem, co przekłada się na podwyższenie temperatury jego pracy. Wyższa temperatura prowadzi do szybszego ścierania, czyli szybszego zużycia łożyska, odkształceń oraz luzów.