samochody premium

Jak narodziła się szwedzka klasa premium?

Prestiżowe samochody są marzeniem wielu osób. Luksusowe auta zachwycają swoim wyglądem, zapewniają wszelkie udogodnienia podczas podróży. Najczęściej wyposażone są w szereg nowinek technologicznych i są niezawodne na drodze. Wśród producentów samochodów w klasie premium możemy znaleźć między innymi szwedzką markę Volvo.

Klasa premium, czyli jaka?

Za samochody premium najczęściej uważa się te z segmentu F lub G. Są to luksusowe limuzyny albo sportowe auta. Ceny samochodów luksusowych są zazwyczaj wysokie. W samochodach marki premium stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu zapewniają przyjemną i bezpieczną podróż nawet na długich trasach. Luksusowe auta łączą w sobie elegancję z mocnymi, nierzadko sportowymi silnikami. Warto wiedzieć, że niektóre pojazdy marki premium znajdują się także w klasach średnich. Odróżnia je jednak od innych aut z tego segmentu cena i wyposażenie. Niektóre autoryzowane salony Volvo (https://promot.volvocars-partner.pl/o-nas/samochody-volvo-zasluguja-miano-marki-premium/)  umożliwiają zakup używanych samochodów premium.

Zalety klasy premium

Największą zaletą samochodów marki premium jest ich nietuzinkowy wygląd. Podobnie jak auta sportowe przekłuwają wzrok innych osób. Bardzo często na ich zakup decydują się właściciele prężnie rozwijających się firm. Po za tym klasa aut premium wiąże się z szeregiem udogodnień, o których niższe segmenty samochodów mogą tylko pomarzyć. Wysokie osiągi silnika, wygodne fotele, wyciszenie wnętrza auta, bardzo dobra amortyzacja, dbałość o najmniejszy detal wizualny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu.

Historia powstania szwedzkiej marki Volvo

Nazwę firmy wymyśliło dwóch pracowników fabryki łożysk kulkowych SKF, a w 1915 roku zarejestrowano ją oficjalnie. Słowo volvo w języku łacińskim znaczy tyle co ,,toczę się’’. Szwedzka firma produkująca najbardziej znane samochody w klasie premium na świecie została założona przez Gustafa Larsona oraz Assara Gabrielssona. Produkcja Vovlo ruszyła w 1927 roku. Pierwszym samochodem, który wyjechał z fabryki był model OV4.  Był to typ kabrioletu z silnikiem o mocy 28 KM. Założyciele marki kierowali się przy produkcji aut trzema zasadami, które obowiązuje do dziś. Pierwsza z nich mówiła o produkcji samochodów o prostej konstrukcji, w drugiej podkreśla się, jakość samochodów, która przez to może przekładać się na wyższą cenę. Trzecia i ostatnia zasada mówi o używaniu własnych komponentów.

Kolejne samochody Volvo

W 1929 roku Szwedzi wprowadzają na rynek model PV651. Auto zostało wyposażone w sześciocylindrowy silnik chłodzony wodą, zsynchronizowaną skrzynię biegów oraz hydrauliczne hamulce. Kolejnym produkowanym modelem samochodu był model PV444, który zarazem okazał się szybko przebojem (sprzedawał się najlepiej w Szwecji w 1953 roku). Niedługo później powstał pierwszy w historii Volvo samochód luksusowy PV831. Była to bardzo luksusowa limuzyna jak na tamte czasy. We wnętrzu samochodu umieszczono dywaniki samochodowe, zegar, zapalniczki oraz radio. Tapicerkę uszyto z eleganckiego materiału welurowego. Kolejnym modelem szwedzkiego samochodu był model Volvo 120 Amazon. Charakteryzował się zupełnie nowym kształtem i eksperymentalnym wlotem powietrza w chłodnicy. Po za tym został wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Zaawansowaną technologię Amazona potwierdzały przeprowadzane na nim testy crash.

W latach 60 Volvo rozpoczyna globalną ekspansję samochodów

Dokładnie w 1964 roku szwedzki producent otworzył kolejny zakład produkcyjny pod Gotenborgiem. Roczna produkcja samochodów Volvo wzrosła dynamicznie. Pod koniec lat sześćdziesiątych Volvo wprowadził na rynek kolejny model auta 144. Samochód szybko stał się ikoną nowoczesnej technologii i marką premium. Nadwozie auta zostało wyposażone w strefy kontrolowanego zgniotu. Model 144 wyposażono w hamulce tarczowe we wszystkich kołach. Wprowadzono także elektroniczny wtrysk paliwa i urządzenie monitorujące ilość wytwarzanych spalin.

Testy nowych pojazdów w Volvo Technical Center

W latach 70 stworzono Centrum Technologiczne Volvo. Zaczęto przeprowadzać w nim testy poduszek powietrznych i systemu ABS . Szwedzki producent wypuszcza na rynek kolejne modele aut Volvo 240 oraz 260. Podpisuje także umowę Peugeot i Renault i wyposaża najnowsze auta w ich jednostki. Przełomowym modelem samochodu okazuje się 240 Turbo, który osiąga moc 155 KM dzięki zastosowaniu w nim silnika z turbodoładowaniem. Volvo w standardzie swojej marki nie tylko samochodów luksusowych. W wyposażeniu seryjnym zaczęły pojawiać się dobrze dziś znane elementy – układ ABS, poduszki powietrzne oraz system kontroli trakcji. W 1996 roku Volvo zmienia nazewnictwo aut: S- oznacza sedan, coupe – C, a kombi –V. Zaczyna także produkować samochody z silnikami Diesla i generatorami. W 2002 roku wprowadza na rynek pierwszy samochód terenowy Volvo XC90.