Jak napisać list? Porady i ciekawostki
Przekazywanie treści na odległość zmieniało się w historii ludzkości – bardzo często były to sposoby niebywale ciekawe i pomysłowe. Podstawową jednak formą utrzymywania kontaktu od dawna jest list, czyli wiadomość zapisana na kartkach papieru. Niegdyś dbano o każdy szczegół takiej formy komunikacji, ale obecnie samo napisanie listu wydaje się tak unikatowym doświadczeniem, że nie trzeba do niego dodawać nic więcej.
Epistolografia – zapomniana sztuka
Dziś mało kto korzysta z utrwalonej przez wieki metody przekazywania treści poprzez listy. Sztuka pisania listów – zwana epistolografią – stanowi istotną część dziedzictwa kultury. Wiele listów przetrwało do obecnych czasów dzięki swej wysokiej wartości literackiej. Dziś mówi się, że w Internecie nic nie ginie, ale z pewnością nie ze względu na walory, a dzięki pojemnym serwerom. Ogromna część starych listów tworzy cenną wartość dokumentalną i historyczną.
List – czy potrafisz go napisać?
Kiedy chcesz przekazać komuś wiadomość szybko i sprawnie, zwykle sięgasz po smartfon lub siadasz przy komputerze i masz pewność, że wysłana przez Ciebie treść dotarła do adresata w kilka sekund. Zamiana tradycyjnego listu na krótkie wiadomości tekstowe i listy elektroniczne, czyli popularne e-maile, spowodowała nieodwracalne wręcz szkody w pisowni i stosowaniu merytorycznego przekazu. Prawidłowe pisanie listu, wymaga znajomości pewnych zasad. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaki list zamierzasz napisać. Istnieje ich wiele form, do najpopularniejszych zalicza się:
- list oficjalny
- list prywatny
- list otwarty
- list motywacyjny
List oficjalny
Ta forma listu skierowana jest najczęściej do osób publicznych lub instytucji. Powinien być utrzymany w oficjalnym stylu i napisany zgodnie z przyjętym układem graficznym. Pamiętaj, by używać wielkich liter w zwrotach do adresata i stosować słownictwo wyrażające szacunek. Pamiętaj o formie – lewym, górnym rogu kartki zapisz swoje dane, po przeciwnej stronie miejscowość i datę, a poniżej dane adresata. Pod zapisaną treścią listu podpisz się w prawym dolnym rogu, dodając wyrazy szacunku.
List prywatny
List prywatny różni się od oficjalnego stylem wypowiedzi. Do osoby bliskiej zazwyczaj zwracasz się ciepło i serdecznie, stosownie do łączących was relacji. Nie zapomnij o tym, by zaimki osobowe (Tobie, Cię, Twój) oraz wyrazy Pan, Pani, Państwo ze względów grzecznościowych zawsze zapisywać wielką literą. Twój list powinien być napisany estetycznie i przed wysłaniem pocztą, własnoręcznie podpisany.
List motywacyjny
To rodzaj listu oficjalnego, zawierający elementy podania i autoprezentacji. Piszesz go najczęściej wtedy, gdy starasz się o pracę i chcesz przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. W liście motywacyjnym musisz umieścić:
- dane nadawcy i adresata,
- datę i miejsce sporządzenia pisma,
- nagłówek,
- wyjaśnienie przyczyny napisania listu,
- informacje o kwalifikacjach i predyspozycjach,
- zakończenie przedstawiające obustronne korzyści,
- własnoręczny podpis.
List otwarty
Jest to szczególny rodzaj listu oficjalnego. Jest to wypowiedź, której nadawcą może być jedna osoba lub grupa, a adresatem instytucja albo osoba publiczna. Jeżeli piszesz taki list, pamiętaj, że dotyczy on spraw ważnych społecznie i ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na konkretny problem. Może być rozpowszechniany za pomocą Internetu i prasy. List otwarty często bywa podpisywany przez osoby uznawane za autorytet w danej dziedzinie lub cieszące się powszechnym szacunkiem, co znacznie podnosi jego rangę.
Sztuka epistolarna – co możesz zrobić, żeby ją ratować?
W dobie wszechobecnego Internetu i telefonii komórkowej, sztuka pisania listów straciła swą wartość i popularność. Trudno dziś kupić gustowną papeterię, niewiele osób zajmuje się filatelistyką, a na kilka ważnych zdań nie czeka się już kilka dni, a kilka sekund. Oczywiście nie ma w tym nic złego – postęp technologiczny i możliwość szybkiego komunikowania się to jedne z najlepszych rzeczy, jakie przytrafiły się ludzkości. Dzięki temu w każdym momencie możesz dowiedzieć się, co dzieje się np. u Twojego znajomego, który mieszka na drugim końcu świata.
Jednak w listach pisanych ręcznie jest pewna magia i urok, o których warto pamiętać. Współczesna literatura również mocno jest osadzona w epistolografii. Można tu przytoczyć przykład noblistki Wisławy Szymborskiej, która wraz ze współpracownikami prowadziła nieocenioną Pocztę Literacką, która do dziś bawi i inspiruje.
Napisanie prawdziwego listu wymaga pewnego zaangażowania, co powoduje, że zwykła kartka papieru nagle staje się ważna, osobista i pełna szacunku. Krótka wiadomość tekstowa nie zawsze jest w stanie oddać uczucia i emocje, nawet jeśli przyozdobią ją liczne emotikony. Jeśli chcesz sprawdzić, czy pisanie listów jest dla Ciebie, spróbuj raz na jakiś czas napisać do bliskiej osoby kilka słów na papierze. Dla niej będzie to z pewnością miła niespodzianka, a dla Ciebie forma emocjonalnego powrotu do pięknej sztuki pisania listów.