Jak może objawiać się nam rak nerek?

Nowotwory to niestety występująca w naszych organizmach przypadłość, która przede wszystkim objawia się tym, że komórki rozmnażają się w niekontrolowany sposób. Może to między innymi doprowadzić do zamknięcia się świateł różnych tkanek oraz żył. Kluczem w leczeniu tych przypadłości jest odpowiednio wczesne wykrycie. W jaki sposób to zrobić? Sprawdźmy.

Rak nerki – czym właściwie jest?

Rak nerek to przede wszystkim niekontrolowany rozwój komórek, które występują na tych narządach. Może on przede wszystkim uszkodzić jej delikatną strukturę, która odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. To właśnie dzięki nerkom możemy bez problemu usuwać ze swojego ciała nadmiar wody oraz przefiltrowywać z niej niezbędne substancje odżywcze. Nerki zlokalizowane są po lewej oraz prawej stronie naszych pleców. W niektórych przypadkach są one ulokowane w innych miejscach – trochę wyżej lub w boki. Rak nerki jest bardzo rzadkim nowotworem, który ulokowany jest w miąższu. Jest on groźny, ponieważ początkowo nie daje nam żadnych objawów. Możemy go mieć nawet o tym nie wiedząc. Co ciekawe częściej występuje u mężczyzn i dotyka jednej nerki.

Rak nerki – objawy

Tak jak w przypadku większości nowotworów początkowe stadia są zupełnie bezobjawowe. Możemy czuć się dobrze oraz nie podejrzewać, że w naszym ciele rozpoczyna się destrukcyjny proces. Dopiero w bardziej zaawansowanej formie rak może powodować u nas między innymi utratę masy ciała bez zmiany naszej diety. Wówczas widzimy, że tracimy na wadze a nasze ciało zmienia się. Dodatkowo szczególnie w nocy występują poty oraz kaszel. Rak może również przyczynić się do ogólnego osłabienia, stanów podgorączkowych oraz bólu w dolnej części pleców oraz częstych infekcji pęcherza oraz dróg moczowych.

Zazwyczaj w podejrzeniu raka nerki lekarze kierują pacjentów na USG. Jednak ta technologia nie daje nam 100% pewności. Urządzenie może wykryć chorobę na średnio zaawansowanym stadium. Przede wszystkim zaleca się wykonanie badań krwi, moczu, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Rak nerki jest chorobą, która wcześnie wykryta daje nam szansę na wieloletnie życie. Decyduje o tym także między innymi nasz styl życia, palenie papierosów oraz wiele innych czynników dziedzicznych. Warto przede wszystkim zadbać o nasze ciało i regularnie poddawać się badaniom. Co ważne każda zmiana w naszym ciele powinna nas zainteresować. Nie bagatelizujmy przede wszystkim objawów, które są długotrwałe oraz wywołują w nas niepokój.