Jak działa filtracja i wentylacja w zaawansowanych sieciach klimatyzacji przemysłowej?
Filtracja jest podstawowym czynnikiem niezbędnym do utrzymania jakości powietrza na wysokim poziomie. Dobrej jakości filtr powinien znaleźć się szczególnie w pomieszczeniach narażonych na rozprzestrzenianie się zarazków.
W tego rodzaju instalacjach firmy dzielą pomieszczenia na dwa typy:
- Pomieszczenia klasy I;
- Pomieszczenia klasy II.
Pomieszczenia pierwszej klasy charakteryzują się wysokimi wymaganiami aseptycznymi. Na takim obszarze zazwyczaj znajdziemy klimatyzację wyposażoną w trzy poziomy filtracji. Pomieszczenia klasy drugiej wymagają jedynie dwóch poziomów filtracji.
Pomieszczenia klasy pierwszej są najczęściej salami operacyjnymi lub pomieszczeniami laboratoryjnymi. Klasa druga zazwyczaj dotyczy miejsc pracy narażonych na wyziew szkodliwych oparów chemicznych.
Dlaczego w szpitalu klimatyzacja powinna posiadać trzypoziomowy filtr?
Chorzy ludzie mają osłabiony system odpornościowy. Nawet najmniejsza ekspozycja na bakterie i zarazki może być dla nich niezwykle groźna. Różnego rodzaju infekcje są przenoszone w powietrzu. Dlatego tak istotne jest, aby zapobiegać infekcjom przenoszonym drogą kropelkową. Filtr klimatyzacji przemysłowej znajdujący się w ośrodku medycznym powinien mieć zamienne części. Dzięki temu personel może regularnie wymieniać nakładki filtrujące. Instalacja działa poprawnie tylko, gdy jest poddawana regularnej konserwacji. Badania wykazały, że regularne czyszczenie i uszczelnianie filtra nie tylko usprawnia jego funkcjonalność, ale także przedłuża żywotność o ponad 25% czasu.
Rola wentylacji w pomieszczeniach aseptycznych
Jeżeli zadaniem klimatyzacji jest efektywne odfiltrowywanie zarazków z otoczenia, musi zostać wyposażona w dobrej jakości wentylację. Warto zwrócić uwagę na to, że w systemie klimatyzacji przemysłowej, wentylacja zużywa najwięcej energii. Dlatego też warto zaplanować sieć wentylatorów w taki sposób, aby znajdowały się tylko tam, gdzie jest to konieczne. Jeżeli chcemy utrzymać pomieszczenie w stosunkowo niskiej temperaturze, powinniśmy wyposażyć je w wentylator z możliwością recyrkulacji powietrza.
Jakie wentylatory są używane w salach zabiegowych?
W salach operacyjnych oprócz zastosowania trzech stopni filtracji należy również wyposażyć system w wentylatory z minimalnym przepływem powietrza zewnętrznego. W przeciwnym wypadku ciśnienie powietrza z zewnątrz mogłoby wywiać gazy anestetyczne i środki dezynfekujące, które przeciwdziałają osadzaniu się bakterii.