identyfikacja wizualna Warszawa

Identyfikacja wizualna firmy – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Identyfikacja wizualna to zabieg, który w założeniu ma wspomóc brand w kreowaniu spójnego wizerunku marki. Istnieje wiele firm zajmujących się identyfikacją wizualną w Warszawie, jednak sam proces tworzenia nie jest wcale tak łatwy jak mogłoby się wydawać.

Identyfikacja wizualna – czy to konieczne?

Niemal każdy z nas potrafi bez trudu skojarzyć konkretny kolor z takimi markami jak McDonald’s, Play, Twitter czy Ikea. Nie chodzi wyłącznie o logo, ale także o font czy charakterystyczną szatę zewnętrzną materiałów służących promocji. Patrząc szerzej, nie musimy dostrzegać napisów na szklanej butelce Coca-Coli, by bez trudu połączyć z nią markę. Podobnie sprawa ma się z budynkami firm. Czy identyfikacja wizualna jest konieczna? Nie. Natomiast rezygnując z niej, pozbywamy się niezwykle silnego oręża w walce o klienta. Umiejętność odpowiedniego wdrożenia wartości, jakie niesie sobą firma w świadomości klientów i sparowanie jej z identyfikacją wizualną sprawia, że już na starcie mamy ogromną przewagę nad konkurencją. Stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej firmy nie jest proste, więc warto powierzyć to zadanie profesjonalistom: https://akcept.com.pl/

Jakie są elementy identyfikacji wizualnej?

Dobry system identyfikacji wizualnej jest spójny z filozofią firmy, dzięki czemu uwiarygadnia jej wartość. Do jego elementów zaliczamy np.:

  • Logo
  • Kolorystyka wraz z fontem
  • Szata materiałów promocyjnych
  • Szata oraz ewentualnie krój opakowań produktów
  • Ubiór pracowników oraz design siedziby firmy

Księga identyfikacji wizualnej

Do każdej przygotowanej przez agencje identyfikacji, powinniśmy dostać tak zwaną Księgę identyfikacji wizualnej. Księga ta opisuje i definiuje wszelkie aspekty, które składają się na przygotowany projekt. Stanowi ona coś na wzór kodyfikatora, dzięki któremu ludzie zajmujący się implementacją identyfikacji wizualnej, mogą bez trudu poruszać się w gąszczu proponowanych zmian. Obejmuje ona wszystkie elementy przygotowanego dla nas systemu. Mowa tutaj rzecz jasna o logo, kolorystyce, użytych czcionkach itd.

Księga komunikacji werbalnej

System identyfikacji wizualnej możemy podzielić na dwa rodzaje. Wizualny, który omówiliśmy powyżej, oraz poza wizualny. To właśnie księga komunikacji werbalnej definiuje drugi rodzaj. Zawiera on w sobie używany w firmie slang, słowa kluczowe, hasła reklamowe, nazewnictwa produktów itd.  Niejednokrotnie owa księga zawiera w sobie zapis zawierający elementy identyfikacji muzycznej. Różnego typu jingle czy charakterystyczne dźwięki łączone z brandem, a używane w materiałach reklamowych.

Jakie są plusy posiadania identyfikacji wizualnej?

Inwestycja w posiadanie własnej identyfikacji wizualnej to inwestycja długoterminowa. W krótkiej perspektywie ciężko dostrzec wyraźny wzrost konwersji jednak brand budowany w ten sposób jest o wiele solidniejszy, bo opiera się na stabilnych fundamentach. Wdrażanie nowego produktu jest o wiele prostsze i szybsze. Również tworzenie kampanii reklamowych przebiega sprawniej, ponieważ osoby odpowiedzialne za nią, mają bazę, do której mogą się odnieść i wiedzą czego się od nich oczekuje. Badania pokazują, że klienci mający do wyboru produkt firmy, o której słyszeli, oraz takiej, o której nie wiedzą nic, chętniej sięgną po ten pierwszy. Jednak sama nazwa firmy, mimo że nam znana, może okazać się zbyt słabym asumptem do zakupu. Wzmocniona odpowiednią identyfikacją wizualną, np. charakterystycznym opakowaniem, bez trudu przykuje uwagę klienta i zachęci go do sięgnięcia, właśnie po nasz produkt.

Identyfikacja wizualna firmy – warto w nią zainwestować

Przedsiębiorstwa, niezależnie od tego czym się zajmują, coraz częściej patrzą na siebie kompleksowo. Nie zależy im już wyłącznie na samym procesie sprzedaży. Brand postrzegany jako jeden wielki organizm, stwarza kolektyw, którym nie tylko łatwiej zarządzać, ale który pozwala w sposób spójny i transparentny przekazywać filozofię firmy. Odpowiednio dobrane kolory wraz z harmonizującym fontem stwarzają u klientów oraz pracowników chęć przynależenia do wspólnej rodziny. Identyfikacja wizualna w Warszawie, to proces skomplikowany choć jak najbardziej opłacalny. Nie chodzi wyłącznie o wyróżnienie się na tle innych firm, lecz o potrzebę nadania naszemu brandowi czegoś głębszego. Czegoś, co na stałe utkwi w świadomości klientów.