Historia systemu chłodniczego – komora chłodnicza

System chłodniczy jakkolwiek nie był by rozumiany, jest ściśle związany z życiem człowieka, a współcześnie potrzeba sprzętu chłodniczego do zachowania świeżości i delikatności żywności stała się priorytetem. Od czasów starożytnych po dziś dzień, konserwacja żywności jest ściśle związana z ludzką egzystencją. Wraz z ciągłym postępem cywilizacji, nauki i technologii, „zimno” nie tylko zachowuje świeżość żywności, ale także pozwala ludziom cieszyć się produktami spożywczymi o różnych porach roku i w różnych regionach. Komora chłodnicza to przestrzeń z systemem chłodniczym i ścianami termoizolacyjnymi.

Komora chłodnicza – jak to wszystko się zaczęło?

System chłodzenia żywności rozpoczął się od przechowywania ryb w lodówce około 1861 roku. Kilka lat później stosowano chłodzenie w celu konserwacji mięsa drobiowego, skorupiaków, krewetek i jaj. Natomiast ciekawostkę stanowi fakt, że próbę przechowania owoców i warzyw z wykorzystaniem chłodzenia podjęto dopiero około 1904 roku. Z kolei pierwsze warzywa zamrożone zostały w 1920 roku. Można zatem z pełną świadomością powiedzieć, że prototyp komory chłodniczej swój początek miał ponad 150 lat temu.

Ponieważ żywność może być wykorzystywana bardziej efektywnie po jej konserwacji w niskich temperaturach a koszty transportu żywności można znacznie obniżyć, komora chłodnicza będzie nadal niezastąpioną technologią w przyszłości.

Czy dziś komory chłodnicze są powszechnie stosowane?

Tak ale nie na całym świecie. Przeprowadzane badanie wśród środowisk przemysłowych jasno wskazuje, że niektóre kraje rozwijające się mają aż do 50% zepsutej żywności. Starty te są spowodowane złym przechowywaniem i brakiem systemu chłodniczego.

Systemy chłodnicze zużywają wysoki procent energii elektrycznej w różnych obszarach, w tym w zużyciu energii w domu, w przemyśle usługowym i procesach przemysłowych, a energia elektryczna jest głównym obciążeniem finansowym w przypadku komory chłodniczej. Dlatego sposób oszczędzania zużycia energii przez systemy chłodnicze, przy jednoczesnym zachowaniu jakości mrożonek, jest obecnie ogólnym celem systemów chłodniczych.

Wraz z postępem nauki i technologii w ostatniej dekadzie, zaawansowane metody sterowania, takie jak sterowanie adaptacyjne i inteligentne, mogą być wdrażane w systemach chłodniczych, co jeszcze bardziej zwiększa wydajność i jakość komór chłodniczych.