formy wtryskowe

Formy wtryskowe – usługi i produkcja

We współczesnej działalności przedsiębiorstw zajmujących się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych, ogromne znaczenie mają parki maszynowe. Rozwój technologiczny pozwala na oszczędzanie czasu i uzyskanie wysokiej powtarzalności detali. Elementy są takie same pod względem form, kształtów, parametrów technicznych, dlatego cieszą się uznaniem odbiorców. Możesz zamówić formy wtryskowe lub zlecić produkcję z ich wykorzystaniem, jeśli sam nie dysponujesz wtryskarką i nie przewidujesz inwestycji w nią.

Produkcja form wtryskowych

Jeżeli sam jesteś producentem elementów z tworzyw sztucznych i działasz na większą skalę lub dopiero planujesz ekspansję rynkową, to potrzebujesz własnego, dobrze wyposażonego parku maszynowego. Ważnym jego wyposażeniem staną się wtedy formy do wtryskarek, które zamówisz bezpośrednio o producenta. Może on wykonać je zgodnie z dostarczoną specyfikacją, zarówno w tradycyjnej, jak i nietypowej wersji. Na tym etapie dopasowuje się on do Twoich indywidualnych potrzeb i tego, co będziesz produkował z ich wykorzystaniem. To determinuje zastosowanie jednego z dwóch najpopularniejszych materiałów:

  • termoplastów,
  • elastomerów.

Do produkcji elementów z wykorzystaniem wtryskarek potrzebujesz zaawansowanych technologicznie maszyn wraz z operatorami, którzy mają kwalifikacje, żeby je obsługiwać. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim budżetem ani zapleczem do zaaranżowania takiego zakładu produkcyjnego, to rozważ inne opcje, np. zlecenie produkcji na zasadzie outsourcingu.

Usługi z wykorzystaniem form wtryskowych

Outsourcing usług w przypadku formowania wtryskowego na skalę masową zyskuje obecnie na popularności. Równie często do zakładów świadczących takie usługi trafiają klienci z zamówieniami niskonakładowymi i okazjonalnymi, dla których zakup własnej wtryskarki jest po prostu nieopłacalny. Każdy z nich może zlecić produkcję w ilości, jaka jest mu potrzebna z dokładnym określeniem specyfiki wyrobów, które chce otrzymać.

Zastanawiasz się, dlaczego warto zlecić produkcję firmie zewnętrznej? Przede wszystkim formowanie wtryskowe oznacza:

  • dużą oszczędność czasu,
  • obniżenie ogólnych kosztów produkcji,
  • mniejsze zaangażowanie pracowników,
  • większą wydajność,
  • elastyczność produkcji – możliwość wprowadzenia zmian w projektach.

Zakładając, że zlecasz formowanie wtryskowe specjalistom z branży, możesz mieć pewność, że znają one aspekty technologiczne projektów i są w stanie im sprostać na poziomie, jakiego oczekujesz. Posłużą Ci też radą i wsparciem, a także wyjaśnią, na czym polega ta usługa.