Filtry do ciągników – czym są i jak działają?

Wszystkie pojazdy mechaniczne są naprawdę skomplikowane, lecz maszyny rolnicze z pewnością mocno wyróżniają się w tej kwestii. Są one sporej wielkości, muszą spełniać wiele zadań, a w dodatku muszą być one jak najbardziej niezawodne. Nic więc dziwnego, że w takich pojazdach, jak ciągniki rolnicze, trzeba naprawdę mocno dbać o stan części eksploatacyjnych i stosować specjalistyczne podzespoły. Czym są filtry do ciągników oraz jak dokładnie one działają?

Filtry do ciągników – co to dokładnie jest?

Filtry do ciągników to specjalistyczne podzespoły, które idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach pracy takiego typu maszyn. Pojazdy, jak ciągniki rolnicze, muszą znosić naprawdę spore obciążenia związane z długością pracy na najwyższych obrotach, temperaturą czy ciśnieniem w poszczególnych układach. Niesprawny filtr w konkretnej części maszyny może nieść za sobą naprawdę przykre konsekwencje, dlatego też sprawdzanie ich stanów oraz regularna wymiana jest absolutnie kluczowa dla wydłużenia żywotności naszego pojazdu.

Jakie możemy wymienić rodzaje filtrów do ciągników?

Tak samo, jak w każdym innym pojeździe mechanicznym, jesteśmy w stanie wyróżnić kilka rodzajów filtrów do ciągników. Każdy z nich będzie rzecz jasna posiadał inną charakterystykę i będzie działać na inny sposób. Dla uproszczenia podzielimy dziś filtry na cztery główne typy.

W pierwszej kolejności można wspomnieć o filtrze hydraulicznym. Odpowiada on za czyszczenie olejów we wszystkich układach hydraulicznych pojazdu, a tych w maszynach rolniczych jest naprawdę sporo. Dobór dobrego i trwałego filtru hydraulicznego jest kluczowe dla zdrowia naszego ciągnika, gdyż, jak nietrudno się domyślić, zanieczyszczony olej może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla układu, jaki on obsługuje.

Następnie warto wspomnieć o filtrze paliwa, który oczywiście zajmuje się oczyszczaniem paliwa z niepożądanych zabrudzeń. Oczywiście przed awariami powiązanymi z układem paliwowym możemy się uchronić kupując na przykład paliwo dobrej jakości, lecz dobrym zabezpieczeniem bez wątpienia będzie tak czy siak dobry filtr paliwowy. Zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do bardzo poważnych awarii układu napędowego auta, a to może na nas ściągnąć olbrzymie koszty.

Na sam koniec dwa ostatnie typy filtrów – kabinowy i powietrza. Ten pierwszy służy do oczyszczania powietrza, które trafia do kabiny, poprawiając jego jakość i chroniąc nas przed wdychaniem szkodliwych substancji. Jeżeli chodzi zaś o filtr powietrza, czyści on powietrze zanim zostanie one połączone w silniku z paliwem. Problemy, które może wywołać niezdatny filtr powietrza, potrafią być niezwykle poważne.

Gdzie kupić wysokiej jakości filtr do ciągnika?

Polecamy przede wszystkim specjalistyczne sklepy (również internetowe), które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów i które dysponują odpowiednio dużym doświadczeniem, funkcjonując na rynku np. od wielu lat.

Jeżeli masz problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania, możesz skorzystać z wiedzy, jaką posiadają pracownicy sklepów, mechanicy albo specjaliści takich firm, jak skup samochodów. Gdynia, Wrocław, Warszawa i wiele innych miast – niemalże wszędzie znajdziesz fachowców, którzy zapewnią Ci wsparcie.