Enduro trophy – sport dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerze w terenie

Enduro trophy to wciąż stosunkowo nowa i mało znana w Polsce dyscyplina sportu rowerowego. Ekscytująca, widowiskowa, wymagająca siły i kondycji, ale dająca wiele sportowych emocji i radości. Co to jest enduro trophy?

Enduro trophy to rodzaj zawodów rowerowych w wymagającym terenie obfitującym w liczne przewyższenia, strome zjazdy i podjazdy, trawersy oraz przewężenia. Cechą charakterystyczną zawodów jest mierzenie czasu zawodników tylko na odcinkach specjalnych. W ten sposób w klasyfikacji wyłaniani są zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, w tym mistrz zjazdów, mistrz podjazdów, czy mistrz odcinka interwałowego. Zawodnicy rywalizują ze sobą także w kategoriach: kobiety, hardtail i masters. Oceniani są również w klasyfikacji generalnej. Do odcinków specjalnych prowadzą tzw. dojazdówki. Cała trasa obejmuje około 25 – 40 kilometrów.

Zawody Enduro Trophy zazwyczaj odbywają się w niezwykle atrakcyjnych miejscach. Są to tereny górzyste, a trasy pięknie zlokalizowane w lasach, biegnące malowniczo między skałami, czy wzdłuż rzek i potoków górskich. W Polsce zawody przeważnie organizowane są w Beskidzie Żywieckim, Śląskim czy w masywie Sudetów. Natomiast poza granicami naszego kraju rowerowe enduro trophy urządzane są np. we włoskich Apeninach, w których zawodnicy walczą w rozgrywkach Appennino enduro trophy. Jedną z największych na świecie imprez w rowerowym enduro są Enduro Trophy of Nations, czyli Puchar Narodów Enduro World Series. To wydarzenie przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i amatorów.

Rowerowe enduro to pokonywanie wyzwań kolarstwa górskiego w terenie, czyli jazda wąskimi stromymi ścieżkami z wystającymi korzeniami drzew i śliskimi kamieniami bywa, że w błocie i deszczu, ale także moc pozytywnych emocji i doskonałych wrażeń. To adrenalina, nowe doświadczenia, poznanie rowerowych znajomych, radość podróżowania i odkrywania nieznanych wcześniej lokalizacji.

Pasjonaci tej dyscypliny sportu poznają się w Internecie, wymieniając się informacjami i dzieląc doświadczeniami na enduro trophy forum. To najpowszechniejszy sposób komunikacji między rowerowymi endurowcami.

Enduro trophy to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także wspaniała przygoda i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych i pasjonatów jazdy rowerowej w terenie. Zawody kończy wspólna impreza. Rowerowe enduro trophy na całym świecie to połączenie doskonałych tras, wspaniałej atmosfery i integracja rowerowej społeczności.