elementy do balustrad

Elementy do balustrad – jak dobrać?

Balustrady przy aranżacji wnętrza czy też balkonu w swoim wymarzonym domu są bardzo ważne. Nie tylko spełniają rolę kluczową dla bezpieczeństwa, ale też wpływają na estetykę danego miejsca. Dobór odpowiedniej balustrady, która nie tylko dobrze wygląda, ale też będzie trwała przez długie lata.

Z czego wykonuje się elementy do balustrad?

Balustrady są bardzo ważną częścią domów, klatek schodowych czy też balkonów. Nie pełnią one jednak głównej roli w aranżacji wnętrz, a jedynie mają je dopełniać. Z tego powodu dobiera się je zazwyczaj pod koniec projektowania tak, by pasowały stylistycznie do reszty elementów wystroju. Kluczowy element tego jak balustrada wygląda to oczywiście materiał z jakiego jest wykonana. Elementy do balustrad wykonuje się przede wszystkim z trzech materiałów. Więcej o tym przeczytasz na stronie https://elementydobalustrad.pl/.

Najbardziej podstawowym materiałem używanym przy tworzeniu elementów balustrad jest drewno, które jest najtańsze i najlżejsze. Dobrze sprawdza się naturalnie w domach, czy też pomieszczeniach wykonanych w dużej mierze przy użyciu drewna. Ponadto z racji na małą wagę mogą posłużyć na wysuniętych balkonach, które mogły by nie utrzymać na dłuższą metę znacznie cięższych balustrad wykonanych z metalu. Balustrady drewniane mają jednak oczywiście swoje wady. Wymagają one konserwacji szczególnie, gdy są na zewnątrz, gdyż bez odpowiednich zabezpieczeń bardzo szybko będą zniszczone. Ten typ balustrad najczęściej był wykorzystywany w przeszłości. Ogromna zaleta drewnianych elementów to ich podatność na modyfikacje. Ich wygląd można zmienić dość łatwo i w ten sposób odświeżyć wygląd balkonu, czy też schodów.

Balustrady drewniane zostały niejako wyparte przez te wykonane z metalu, a w szczególności stali. Jest ona bardzo trwała, a przy okazji dobrze wygląda w nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach. Często stosuje się również połączenie elementów wykonanych ze stali oraz drewna. Podobnie jak drewno zwyczajna stal ma jednak również problemy przy przebywaniu na zewnątrz. Należy je konserwować, gdyż warunki atmosferyczne sprawiają, że mogą bardzo szybko zardzewieć.

Zwykła stal jest znacznie mniej trwała niż stal nierdzewna, więc coraz więcej elementów do balustrad wykonuje się właśnie z tego materiału. Jest on właściwie bezobsługowy i bardzo trwały, gdyż jak wskazuje sama nazwa nie jest on podatny na rdzę, dzięki czemu dobrze sprawdzi się na balkonie czy też tarasie. Stal nierdzewna ponadto jest bardzo często wykorzystywana w parze ze szkłem, które jest dość lubiane w nowoczesnym budownictwie. Balustrady szklane, które są zamontowane wraz ze stalowymi słupkami nośnymi nadają nowoczesnego i dość minimalistycznego wyglądu. Ponadto redukują ryzyko tego, że coś nam przez nie wypadnie, czy też dzieci przez nie się przecisną do praktycznie zera.

Zakup elementów do balustrad

Wybór wyglądu balustrady i materiałów, z których jest złożona to jedno, lecz bardzo ważne jest też oczywiście zakupienie jej w sprawdzonym miejscu. W internecie znaleźć można wiele firm oferujących profesjonalnie wykonane balustrady, które są dodatkowo trwałe i przy odpowiedniej konserwacji wytrzymają przez długie lata. Ważne jest by przy wyborze postawić na firmę, która zapewnia także doradztwo techniczne, dzięki czemu mamy pewność, że nie pominiemy żadnego z elementów balustrady, a ponadto zostanie ona odpowiednio zamontowana.

Ciekawa propozycja to balustrady systemowe. Są to gotowe balustrady, które wykonano najczęściej ze stali nierdzewnej. Ich konstrukcja jest wykonana w taki sposób, by mogły one zostać zamontowane bez konieczności spawania przez praktycznie każdego, nawet amatora. Jest to dobra propozycja dla osób, które chcą oszczędzić na konieczności zatrudniania specjalistów do montażu balustrady.

Gdy zapomnimy jakiegokolwiek elementu do balustrady nie jest to również wielkim problemem. Dzięki pomocy fachowców można dokupić poszczególne brakujące części bez martwienia się o to, że nie będą pasowały do reszty. Dzisiaj zakupy internetowe są na tyle rozwinięte, że cały proces przebiegnie wręcz błyskawicznie i części dotrą pod wskazany adres na terenie całej Polski w czasie zaledwie kilku dni.