Elektrodrążarka – czym jest i do czego służy?

Elektrodrążarka bywa czasami nazywana drutówką. Czym jednak tak właściwie jest i skąd wzięła się jej nazwa? Urządzenie to służy do niesamowicie precyzyjnej obróbki materiałów takich jak metal, czy innych twardych surowców, by móc uzyskać najbardziej precyzyjne kształty. Jak dokładnie się ją wykorzystuje i gdzie można kupić elektrodrążarkę?

    1. Elektrodrążarka – definicja i sposób działania

Korzystając z bardziej precyzyjnej definicji elektrodrążarkę, którą określa się czasami za pomocą słowa drutówka wykorzystuje się do bardzo precyzyjnej obróbki materiałów twardych takich jak na przykład metale. Służy ona do uzyskiwania bardzo precyzyjnych, trudnych do zdobycia w inny sposób kształtów. Aby działać elektrodrążarka wykorzystuje specjalną metalową elektrodę drutową, która przecina aktualnie obrabiany metal na wylot z niesamowicie dużą dokładnością wynoszącą nawet do jednej tysięcznej, czyli 0,001 milimetra. Jest to dokładność praktycznie niemożliwa do osiągnięcia w inny sposób przy obróbce metalu, dzięki czemu w wypadku potrzeby stworzenia bardzo precyzyjnych i nietypowych kształtów elektrodrążarki są wręcz nieocenione.

Gdzie wykorzystuje się elektrodrążarki?

Tak zwane drutówki, czyli elektrodrążarki to wbrew pozorom dość popularne urządzenia. Świetnie sprawdzają się one przy regeneracji narzędzi, a także tworzeniu otworów o małej średnicy, dzięki swojej zdolności do wydrążenia bardzo precyzyjnego otworu na wylot. Bardzo chętnie z elektrodrążarek korzystają również producenci narzędzi, a także różnych elementów czy też części maszyn, które mają nieco bardziej skomplikowany kształt. Przez możliwości, które daje elektrodrążarka bardzo chętnie korzysta z niej zwłaszcza przemysł motoryzacyjny, ale też medyczny czy też morski.

Przy pomocy elektrodrążarek mogą powstawać takie rzeczy jak formy odlewnicze, wykrojniki, matryce, ale też i sprężarki lub pręty paliwowe. Z tego powodu z drutówek chętnie korzystają firmy, które zajmują się energetyką jądrową. Co ważne elektrodrążarki mogą bez problemu wyciąć inny kształt na górze, a inny na dole tworzonego przedmiotu. Jest to ogromna zaleta, która sprawia, że są one wykorzystywane przez naprawdę wiele firm mimo swojej wysokiej ceny.

Elektrodrążarka – gdzie zakupić?

Decydując się na zakup elektrodrążarki warto udać się do dobrego sklepu, który oferuje urządzenia od najlepszych producentów. Mimo wyższej ceny warto w nie zainwestować, gdyż zapewnią one pracę przez długie lata, co przełoży się na największe zyski. Za ich sprawą można cieszyć się najwyższą precyzją oraz jakością wykonania.